Zaznacz stronę

Jak zmywarka będzie najlepsza? Podpowiadamy, jaką zmywarkę kupić

Jeszcze kilka lat temu zmywarka była synonimem luksusu. Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię bez tego typu sprzętu. Mycie w zmywarce jest dużo bardziej efektowne niż zmywanie ręczne i wbrew powszechnej opinii, ekonomiczne.

W artykule przedstawiamy wszystkie korzyści wynikające w użytkowania zmywarki. Doradzamy, jaką zmywarkę kupić do umeblowanej wcześniej kuchni, a jaką zmywarkę wybrać dla singla. Odpowiadamy na pytania dotyczące zużycia wody i prądu, prezentujemy też zasady prawidłowego użytkowania urządzenia.

Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, które z zaproponowanych rozwiązań sprawdzi się w Twoim domu.

Podpowiadamy jaką zmywarkę kupić

Czy warto kupić zmywarkę?

A zaczynamy od konkretów, czyli od pytania, czy warto wybrać zmywarkę?

Zobacz, jakie korzyści, poza automatycznym myciem naczyń, daje użytkowanie urządzenia.

Podczas zmywania w zmywarce zużycie wody jest mniejsze niż w przypadku ręcznego mycia naczyń. Jeśli do porównania weźmiemy dwa takie same zestawy talerzy, to zmywarka zużyje nawet do 7 razy mniej wody. A to wynik, który potrafi konkretnie przełożyć się na oszczędności w portfelu.

Zmywanie w zmywarce eliminuje większość bakterii z zabrudzonych naczyń. Skuteczność najlepszych urządzeń szacuje się na 99%! Proces ten odbywa się w wysokiej temperaturze, w której zmywanie ręczne jest praktycznie niemożliwe. Poza tym to drugie wiąże się z używaniem gąbek i drucików, w których zbiera się najwięcej bakterii.

Ręczne mycie naczyń nie da tak dobrych efektów, jak czyszczenie naczyń w zmywarce. Czasami ciepła woda w połączeniu z detergentem to za mało, by dokładnie pozbyć się zabrudzeń. W przypadku zmywarki w grę wchodzą specjalne programy. Oznacza to, że możesz dostosować cykl zmywania do stopnia zabrudzeń i rodzaju naczyń. Dzięki temu nawet przypalone garnki mogą odzyskać swoją świetność.

Zmywanie w zmywarce gwarantuje oszczędność czasu. Wystarczy zobaczyć, ile talerzy i sztućców trafia do zlewu po obiedzie dla 4-osobowej rodziny… A po drodze są jeszcze przekąski i kolacja, nie mówiąc o suszeniu. Zmywarka robi to wszystko za nas, w dodatku dużo bardziej efektywnie.

Zmywanie w zmywarce jest też dużo wygodniejsze. Nie musisz stać przy zlewie, wolny czas możesz wykorzystać na inne, znacznie przyjemniejsze zajęcia. Zyskuje na tym kręgosłup i dłonie. Każdy, kto choć raz zmywał ręcznie (nawet w rękawiczkach), ten wie o czym mowa.

Zmywarka nie jest jednak sprzętem idealnym.

Kupując zmywarkę, należy liczyć się ze sporym, jednorazowym wydatkiem. Najtrwalsze zmywarki są sprawne przez 7 lat. Nie jest to szczególnie imponujący wynik. Domowy budżet mogą też nadszarpnąć dosyć duże koszty związane z naprawą urządzenia.

Kolejny sprzęt w kuchni to też konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni. Pół biedy, gdy dopiero aranżujemy kuchnię. Gorzej, gdy zmywarkę chcemy wcisnąć między ustawione wcześniej szafki. To, szczególnie gdy mamy do zagospodarowania niewielkie pomieszczenie, może stanowić nie lada wyzwanie.

I wreszcie najważniejsze. Nie każde naczynie nadaje się do mycia w zmywarce. Są produkty, które zawsze należy zmywać ręcznie. Wśród nich wymienić można naczynia drewniane, cynkowe, miedziane oraz szkło dekoracyjne. Do tej grupy zaliczamy też naczynia z nieprzywieralną powłoką. Czyszczenie w zmywarce może nieodwracalnie uszkodzić ich powierzchnię. Jednak o tym, czy garnek, patelnia albo sztućce nadają się do zmywania w zmywarce, zawsze informuje producent.

Jaką zmywarkę wybrać?

Rodzaje zmywarek

Dostępne na rynku zmywarki możemy podzielić na dwie kategorie: zmywarki wolnostojące i zmywarki do zabudowy. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę każdego rodzaju urządzeń.

Zmywarki do zabudowy

Zmywarki pod zabudowę to urządzenia wbudowane w szafki lub słupki kuchenne. Najczęściej występują w dwóch rozmiarach: 81,5 cm (wysokość) x 59,8 cm (szerokość) x 55 cm (głębokość) lub 84,5 cm x 44,8 cm x 60 cm. Do wyboru mamy też mniejsze sprzęty o wysokości 45 cm. Takie modele posiadają jednak tylko jeden kosz.

Urządzenia do zabudowy mają jeden z dwóch rodzajów programatorów:

-zintegrowany, który po zamknięciu drzwi staje się niewidoczny.

-częściowo zintegrowany, który znajduje się na frontowych drzwiczkach. Modele wyposażone w taki programator występują jednak coraz rzadziej.

Podczas podejmowania decyzji, jaką zmywarkę kupić, weź pod uwagę dostępność modeli. Zmywarek do zabudowy jest więcej, dużo łatwiej jest więc wybrać model dostosowany do potrzeb domowników.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Zmywarki wolnostojące

Drugi rodzaj sprzętów to zmywarki wolnostojące. Tego typu modele są najczęściej dostępne w dwóch rozmiarach: 84,5 cm (wysokość) x 59,8 (szerokość) cm x 60 cm (głębokość) oraz 84,5 cm x 44,8 cm x 60 cm. Najczęściej, bo możesz też zdecydować się na zakup sprzętu z jednym koszem. Wtedy jego wysokość będzie wynosić 50 cm. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominującymi kolorami są biały i srebrny.

Plusem tego typu zmywarek jest możliwość ustawienia w dowolnym miejscu w kuchni. Tak, aby sprzęt znajdował się w najdogodniejszym dla domowników punkcie, np. blisko zlewu. Sam montaż urządzenia jest dużo łatwiejszy niż tego pod zabudowę. Dla większej wygody górną część można zastąpić kuchennym blatem, jednak nie wszystkie modele oferują taką możliwość.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Prawdopodobnie nie ma jednej dobrej odpowiedzi na zadane wyżej pytanie. Każda ze zmywarek ma swoje słabe i mocne punkty, dlatego wybór sprzętu powinien być podyktowany preferencjami użytkowników. Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Zobacz, jakie korzyści daje każde z rozwiązań.

Zmywarka do zabudowy to dobra opcja, jeśli zależy Ci na spójnej kompozycji kuchni. Będzie mieć taki sam front i blat jak wszystkie sprzęty w kuchni. Wybierając zmywarkę do zabudowy, masz szansę stworzyć kuchnię marzeń. Tym bardziej że tego typu urządzeń na polskim rynku jest naprawdę sporo.

Na ogół zmywarki pod zabudowę mają większą pojemność. Dlatego, jeśli nie wiesz, jaką zmywarkę wybrać dla licznej rodziny, sprawdź oferty tego typu modeli. W tej kategorii dużo łatwiej znaleźć swojego faworyta. Pamiętaj jednak, że koszt urządzenia będzie wyższy niż modelu wolnostojącego.

Model pod zabudowę najlepiej wybrać w chwili projektowania kuchni. Urządzenie musi mieć bowiem wymiary odpowiednie do wymiarów wnęki. To, z czym musisz się liczyć, to też znacznie bardziej skomplikowany montaż i demontaż. W przypadku awarii sprzętu konieczne będzie zdjęcie całego blatu.

Duże większe pole do popisu da Ci zmywarka wolnostojąca. Możesz ją ustawić w dowolnym punkcie w kuchni, a w razie zmiany koncepcji, szybko przenieść w inne miejsce. Dużo łatwiej jest ją też wymienić na nowszy model.

Tego typu urządzenie to dobry wybór do zagospodarowanego wcześniej pomieszczenia. Szczególnie gdy inne sprzęty AGD też „występują” w wersji wolnostojącej. W takiej sytuacji wystarczy wybrać zmywarkę i ustawić w najlepszym do tego miejscu.

To też dobry wybór, gdy zastanawiasz się, jaką zmywarkę wybrać do niewielkiej kuchni. Wśród zmywarek wolnostojących szczególne miejsce zajmują modele kompaktowe. To urządzenia, które doskonale sprawdzają się w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Niektóre z nich można postawić na blacie.

Wybór zmywarki wolnostojącej nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Przede wszystkim trudniej jest uzyskać jednolity wygląd kuchni. Zmywarka nie będzie tak dobrze wpasowana jak urządzenie do zabudowy. Jeśli pomiędzy sprzętami będą szpary i ustępy, to będą się w nich zbierać zanieczyszczenia.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Jak widzisz, wybór zależy wyłączenie od indywidualnych preferencji. Ważne, by sprzęt spełniał swoje zadanie i pozwolił Ci na oszczędność czasu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki

Jaką zmywarkę kupić – pojemność urządzenia

Wyznacznikiem pojemności zmywarki jest liczba kompletów naczyń, które można w niej jednorazowo wyczyścić. Za komplet przyjmuje się zestaw dla jednej osoby, czyli:

  • 3 talerze: mały, duży i głęboki
  • 1 szklanka
  • 1 filiżanka
  • 1 kieliszek do wina
  • 1 zestaw sztućców: nóż stołowy, łyżka i łyżeczka.

Najbardziej popularne modele, czyli zmywarki o szerokości 60 cm mieszczą jednorazowo nawet 15 kompletów naczyń. Inne, chętnie wybierane modele (o szerokości 45 cm), mieszczą do 10 kompletów naczyń.

Ale liczba kompletów zależy nie tylko od szerokości, ale też od głębokości i wysokości. Modele o szerokości 60 cm, ale o wysokości zaledwie 50 cm, mogą pomieścić do 6 kompletów.

Z drugiej strony urządzenia o szerokości 60 cm, ale wysokie na 85 cm mieszą nawet 15 kompletów. Skomplikowane? Tylko na pierwszy rzut oka.

Na pewno pojemność i rozmiar zmywarki muszą być dostosowane do potrzeb konsumentów. Model o pojemności 6 kompletów sprawdzi się dla 1-2 osób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że może nie pomieścić np. większych blach do ciasta.

W przypadku rodziny wielodzietnej w grę wchodzą urządzenia przystosowane do mycia większych ilości naczyń. Tu pojemność zaczyna się od minimum 12 kompletów naczyń. Z drugiej strony wpływ na decyzję zakupową (czyli rozmiar zmywarki) ma też wielkość kuchni oraz zasobność portfela.

Klasa energetyczna

Jaką zmywarkę kupić, aby cechowała ją energooszczędność? Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na parametry, które podają producenci. Nowoczesne zmywarki dokładnie myją naczynia i robią to w niezwykle ekonomiczny sposób.

Pobór wody

Zanim zdecydujemy się na konkretny model zmywarki, sprawdźmy ile średnio zużywa wody. Pod uwagę weźmy standardowy program zmywania, bo to punkt odniesienia dla producentów. Zazwyczaj jest to około 10 litrów wody, a najbardziej ekonomiczne modele zużywają jedynie 6-7 litrów wody. Czyli 4 razy mniej niż średnio zużywamy w czasie mycia ręcznego!

Drugą wartością podaną w specyfikacji technicznej jest roczne zużycie wody. Jest to wartość podawana dla 280 cykli zmywania w programie standardowym. Dzięki temu możesz porównać interesujące Cię modele i wybrać najbardziej ekonomiczny.

Oczywiście, wpływ na ilość pobieranej wody ma też pojemność zmywarki. Im większa, tym większy pobór wody. Jednak nawet w przypadku dużego modelu wynik jest lepszy niż w przypadku zmywania ręcznego.

Zużycie energii

A jak w przypadku zmywarki wygląda zużycie prądu?

Wystarczy spojrzeć na klasę energetyczną upatrzonego modelu. Jest to jedna z liter od A (najlepsza klasa) do G (najgorsza). Informacje o klasie energetycznej znajdują się na etykietach umieszczonych na urządzeniach.

Zasada jest prosta: im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie prądu. Jak to wygląda w praktyce? Zrobiliśmy test i porównaliśmy modele, które mogą pomieścić 14 kompletów naczyń.

Zmywarka w klasie energetycznej A (starej A++) ma roczne zużycie energii na poziomie 225 kilowatogodzin. Ale już model oznaczony symbolem E będzie miał roczne zużycie na poziomie 266 kWh.

Podobnie jest w przypadku zużycia energii na 100 cykli. Model, który posiada klasę energetyczną B, zużywa w tym czasie 64 kWh. Zmywarka posiadająca klasę energetyczną E ma zużycie na poziomie 95 kWh.

Klasa efektowności zmywania i suszenia

Kolejne parametry, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, to klasa efektywności zmywania i klasa suszenia. To, mówiąc najprościej ocena skuteczności działania sprzętu. Dzięki nim wiemy, jaką zmywarkę kupić, aby naczynia po wyjęciu były od razu gotowe do użycia.

Klasa zmywania sygnalizuje użytkownikowi, jak dobrze zmywarka radzi sobie z czyszczeniem naczyń. Określają to symbole od A do G. Zmywarki z symbolem A są najbardziej efektywne i doskonale usuwają zabrudzenia i zaschnięte resztki. Są też najbardziej delikatne dla naczyń ze szkła. Modele oznaczone literką G wypadają w tym zestawieniu najsłabiej.

Takie samo oznakowanie dotyczy oceny klasy suszenia. Jest to informacja dla użytkowników o skuteczności zmywarki w suszeniu naczyń. Największą efektywnością odznaczają się modele oznaczone literą A. Tego typu zmywarki najdelikatniej obchodzą się ze szkłem: szklanki i kieliszki nie straszą zaciekami, są suche i błyszczące. W zmywarkach oznaczonych symbolem G naczynia po wyjęciu mogą być wilgotne.

Podgrzewanie wody

Możemy rozróżnić dwa sposoby podgrzewania wody.

Nowsze modele zmywarek są wyposażone w przepływowy ogrzewacz wody. Jego działanie jest dość proste. Gdy woda zaczyna wpływać do wnętrza urządzenia, ogrzewacz podgrzewa wodę. Tego typu model jest bardziej energooszczędny i całkowicie bezpieczny dla naczyń ze szkła. Gwarantuje to równomiernie rozchodzące się ciepło. Niestety, decydując się na zmywarkę z ogrzewaczem, musimy liczyć się z większymi kosztami.

W starszych modelach do podgrzewania wody wykorzystywane są grzałki. Grzałki znajdują się w dolnej części urządzenia, co skutkuje podwyższą temperaturą w tym miejscu. Zastosowanie grzałek sprawia również, że powierzchnia komory jest mniejsza.

Suszenie naczyń w zmywarce

Naczynia w zmywarkach są suszone na dwa sposoby.

Suszenie przy użyciu wentylatora. Wentylator zapewnia ciągły ruch powietrza w zmywarce, dzięki czemu woda z talerzy i sztućców, zamiast się skraplać, odparowuje. Modele wyposażone w wentylatory są dostępne w wyższej cenie. Jednak ich zaletą jest szybkość suszenia.

Drugi sposób, czyli suszenie kondensacyjne wykorzystuje zjawisko kondensacji (skraplania). Woda podczas suszenia skrapla się do specjalnego pojemnika. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność opróżniania zbiornika na wodę. Plusem – przystępne ceny tego typu zmywarek.

Wyposażenie zmywarki

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, jaka zmywarkę wybrać, zajrzyj do jej wnętrza. Wyposażenie urządzenia powinno być dostosowane do pracy wykonywanej w kuchni.

Podstawowe modele są wyposażone w kosze na naczynia oraz kosze na sztućce. Podczas zakupu sprzętu warto sprawdzić, czy kosze są regulowane i czy można je składać. To ułatwi czyszczenie większych naczyń i zapewni większy komfort użytkowania.

Lepszej jakości zmywarki są dostosowane do zmywania naczyń o różnych kształtach. Posiadają między innymi półki na długie elementy, uchwyty na kubki i szklanki czy specjalne głowice do blach. Dodatkowo niektóre modele posiadają kasety na srebrne sztućce.

We wnętrzu urządzenia znajdują się jeszcze filtry do usuwania resztek jedzenia oraz spryskiwacze dozujące wodę pod ciśnieniem.

Poziom generowanego hałasu

Zmywarka jest jednym z tych urządzeń, z którego korzystamy niemal codziennie. Dlatego jej praca nie powinna zakłócać odpoczynku i kuchennych aktywności. Najlepiej, gdy w ogóle zapomnimy o tym, że znajduje się tuż obok.

Z tego powodu poziom hałasu nie powinien przekroczyć 50 dB. Najlepsze modele osiągają wartość zaledwie 40 dB, co odpowiada np. dźwiękom, jakie wydaje gotująca się woda. Tak niski poziom głośności to zasługa zastosowania pompy bezszczotkowej oraz specjalnych, wygłuszających materiałów.

Jeśli z jakiegoś powodu poziom hałasu jest dla Ciebie ważny (bo masz małe dzieci w domu, dokuczają Ci migrenowe bóle głowy itp.), to rozważ zakup modelu do zabudowy. Podobnie, gdy masz kuchnię otwartą na salon. Ze względu na dodatkową obudowę, jest on nico cichszy niż model wolnostojący. A tych kilka decybeli mniej może mieć naprawdę kolosalne znaczenie. Pamiętaj też, że im mniejszy hałas generuje zmywarka, tym większe prawdopodobieństwo wyższej ceny.

Programy i funkcje w zmywarce

Mycie naczyń w zmywarce przebiega na kilka sposobów. W zależności od intensywności zabrudzeń i rodzaju naczyń możesz wybrać optymalny tryb pracy. Zobacz, najpopularniejsze programy i dodatkowe funkcje w zmywarkach.

Programy

  • Auto – zmywarka ocenia stan zabrudzenia oraz liczbę naczyń. Na tej podstawie dobiera parametry zmywania: temperaturę, czas i ilość wody. Program dostępny jest w większości modeli, trwa maksymalnie 1,5 godziny.
  • Krótki – program przeznaczony do czyszczenia lekko zabrudzonych talerzy i sztućców. Trwa nie więcej niż 30 minut. Nie zda egzaminu w przypadku przypalonych garnków czy brudnych naczyń żaroodpornych.
  • Wstępne mycie – płukanie naczyń w zimnej wodzie w celu usunięcia zaschniętych resztek jedzenia. Cykl może przygotować naczynia do dalszego zmywania.
  • Eco – zmywarka w czasie pracy zużywa mniejszą ilość wody i energii. Czas trwania cyklu zmywania jest wyjątkowo długi, może trwać więcej niż 3 godziny.
  • Program delikatny – do wymagających naczyń ze szkła, zastawy i produktów „wrażliwych” na działanie wysokiej temperatury. Zmywarka czyści je w temperaturze niższej niż 50 stopni i pod mniejszym ciśnieniem. Czas trwania cyklu jest dość długi. Program dostępny jest w większości zmywarek.
  • Program higieniczny – jest to najlepszy program do usuwania zarazków. Przydaje się np. do wyparzania butelek dla niemowląt.
  • Program intensywny – kilkuetapowe zmywanie mocno zabrudzonych naczyń. Odbywa się w wyższej temperaturze (do 90 stopni) i trwa do 2 godzin. W ten sposób urządzenie czyści garnki, patelnie, pokrywki i talerze z zaschniętych resztek. Uruchomienie programu wiąże się jednak z większym zużyciem energii.
  • Połowa wsadu – pozwala na czyszczenie mniejszej liczby naczyń niż wynika to z pojemności zmywarki. Dzięki temu urządzenie w czasie pracy zużywa mniej wody. Ty zaś nie musisz czekać, aż uzbiera się odpowiednia liczba naczyń do zmywania.
  • Funkcja samoczyszczenia – program dostępny w najlepszych zmywarkach. Służy do pozbycia się z komory mikroorganizmów, co odbywa się przy użyciu detergentu do czyszczenia zmywarek.

Dodatkowe funkcje i zabezpieczenia

  • Funkcja opóźnionego startu – zmywarka zaczyna pracę o wybranej przez nas godzinie. Najlepsze modele można zaprogramować nawet z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Dzięki temu urządzenie dopasowuje się do naszego planu dnia, nie na odwrót.
  • Mycie strefowe – oznacza wybór kosza do zmywania lub możliwość wyboru różnych programów, oddzielnie dla każdego kosza. Takie rozwiązanie pozwala myć jednocześnie np. kieliszki i brudne patelnie.
  • System 3 w 1 – zmywarka automatycznie rozpoznaje detergent i dopasowuje do niego program zmywania. To pozwala zwiększyć efektywność czyszczenia.
  • Czujnik zużycia soli, czujnik braku płynu nabłyszczającego – informacja o konieczności uzupełnienia soli lub nabłyszczacza.
  • System AquaStop – system stosowany w nowoczesnych zmywarkach, który chroni kuchnię przed zalaniem. W razie wycieku wody z węża lub z komory system automatycznie odcina dopływ wody.
  • Blokada przed otwarciem zmywarki w czasie pracy lub zmianą programu – jedna z tych funkcji, które przydają się, gdy w domu są małe dzieci. Dzięki temu mali odkrywcy nie są w stanie zmienić ustawień, a praca urządzenia odbywa się według planu.

Jak prawidłowo używać zmywarki?

Czyli praktyczne informacje, które mogą Ci się przydać. Bez względu na to, czy dopiero zastanawiasz się, jaką zmywarkę kupić, czy jesteś już szczęśliwym posiadaczem urządzenia.

Twardość wody

Jednym z pierwszych zadań po zakupie zmywarki jest ustawienie prawidłowego poziomu twardości wody. Możesz to zrobić samodzielnie w domu, z pomocą testera paskowego. Tester należy zanurzyć w wodzie, a następnie jego kolor porównać ze skalą poziomu twardości wody.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ określenie poziomu twardości wody pozwala zaaplikować odpowiednią ilość soli i nabłyszczacza. To z kolei zapewni efektowne czyszczenie naczyń, bez zacieków i niedomytych zabrudzeń.

Uzupełnianie soli

Sól zapobiega odkładaniu się kamienia w zmywarce i chroni naczynia przed białym osadem. Z tego powodu należy na bieżąco ją uzupełniać, o czym zawsze informują producenci. Sól do zmywarek można kupić w sklepach ze sprzętem AGD.

Prawidłowe ułożenie naczyń

Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy usunąć z nich resztki jedzenia. Następnie do górnego kosza wkładamy kubki i filiżanki, a w dolnym koszu umieszczamy najcięższe talerze. Naczynia nie mogą dotykać ścian zmywarki, powinny być ułożone dnem do góry, tak aby woda mogła po nich swobodnie spływać. Wtedy możesz włączyć odpowiedni program. Po zmywaniu drzwi urządzenia powinny pozostać przez jakiś czas otwarte.

Czyszczenie zmywarki

Aby zmywarka działała bez zarzutu, należy regularnie ją czyścić. W tym celu wystarczy raz na miesiąc użyć preparatu czyszczącego i włączyć urządzenie (bez naczyń). Zaleca się również, aby po każdym zmywaniu zwrócić uwagę na stan filtrów. Ich przegląd nie zajmuje wiele czasu, a może zapobiec zatkaniu odpływu lub innej, kosztownej awarii.

Zmywarka jakiej firmy będzie najlepsza?

Jaką kupić zmywarkę do kuchni? Zobacz, którą z marek warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Electrolux – urządzenia tej marki są wyposażone w technologię AirDry, która sprawia, że suszenie przebiega 3 razy szybciej. Ich atutem jest też intuicyjne sterowanie QuickSelect.

Whirlpool – zmywarki oferują technologię 6-ty Zmysł, która nie wymaga mycia wstępnego. Ich atutem jest także cicha praca, a także niezłe ceny w porównaniu do konkurencji.

Amica – wybrane modele tej marki posiadają innowacyjne ramię natryskowe Waterspinner. Dzięki temu doskonale czyszczą trudno dostępne miejsca. Cześć modeli posiada funkcję ShineDose, czyli elektroniczne dozowanie nabłyszczacza.

Beko – oferuje duży wybór produktów, zarówno do zabudowy jak i wolnostojących. Część modeli posiada program Fast+. Funkcja ta, jak przekonuje producent, zapewnia 3 razy szybsze mycie.

Bosch – ponad połowa urządzeń tej marki posiada funkcję ExtraDry, czyli błyskawiczne suszenie. Co ważne, produkty objęte są 10-letnią gwarancją na zabezpieczenie wnętrza przed zardzewieniem.

Odpowiedź na pytanie, jaką zmywarkę kupić, może nastręczyć niemało trudności. Zawarte w poradniku informacje to dopiero wstęp do poszukiwań sprzętu… i na pewno nie ostatnie słowo w temacie.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak wybrać zmywarkę do zabudowy, zobacz aktualizowany na bieżąco ranking zmywarek do zabudowy. To najlepsze i najbardziej energooszczędne produkty na rynku.

A gdy chcesz zaaranżować niewielką przestrzeń, to sprawdź koniecznie, jaka mała zmywarka kompaktowa najlepiej się do tego nadaje.