Zaznacz stronę

Jaki odkurzacz kupić?

Można by przypuszczać, że kupno odkurzacza jest oczywistą sprawą. W końcu znajdziemy go w każdym gospodarstwie domowym. Niemniej jednak, kto choć raz rzucił okiem na współczesną ofertę odkurzaczy na rynku, ten wie doskonale, że odpowiedź na pytanie „jaki odkurzacz kupić” wcale nie będzie taka prosta!

Modele odkurzaczy nie tylko różnią się między sobą ceną, ale także typem, sposobem funkcjonowania, rodzajem konstrukcji, funkcjami… Od różnorodności można aż dostać zawrotów głowy. Stoisz przed koniecznością wyboru odkurzacza i nie wiesz jak się z tym uporać? W takim razie zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jaki odkurzacz kupić do domu, mieszkania czy garażu

Odkurzacz: małe AGD, duży dylemat

Trudno wyobrazić sobie życie bez odkurzacza. W końcu nie ma lepszego pogromy kurzu, pyłu czy sierści z naszych podłóg i dywanów. Jednakże ilość różnych modeli i typów odkurzaczy na rynku może wprawić w zakłopotanie. A, zwłaszcza że technologia poszła do przodu i nowoczesne odkurzacze oferują funkcje, które kiedyś były nie do pomyślenia! Jak zatem wybrać dobry odkurzacz do domu? Cóż… najlepiej po prostu poświęcić chwilę i zapoznać się ze specyfiką różnych propozycji producentów. Zwiększy to szanse na optymalne dobranie odkurzacza do naszych potrzeb i właściwe zainwestowanie pieniędzy. W niniejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza oraz na jakie typy dzielą się te urządzenia.

Jaki odkurzacz wybrać – rodzaj komory na kurz

Przystępując do kupna odkurzacza, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj komory na nieczystości dany model posiada. Wyróżniamy dwa główne typy odkurzaczy: workowe i bezworkowe. Odkurzacz workowy to sprzęt, do którego wpiąć trzeba specjalny worek płócienny lub papierowy. Do tego worka zbierany jest kurz i zanieczyszczenia. Odkurzacze bezworkowe, zwane także cyklonowymi, posiadają znowu wbudowany plastikowy zbiornik na nieczystości. Zbiornik ten najczęściej można wypiąć i opróżnić, gdy zachodzi taka potrzeba.

Jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który typ odkurzacza – workowy czy bezworkowy – będzie lepszy. Każdy ma swoje wady i zalety. Obserwując trendy na rynku sprzętów AGD, można odnieść wrażenie, że odkurzacz workowy odchodzi do lamusa. Nie jest to do końca prawda, choć odkurzacze bezworkowe faktycznie dominują pośród topowych modeli. Mają one jednak swoje wady. Podczas opróżniania zbiornika łatwo o rozsypanie się kurzu lub unoszenie się pyłu. Może być to problematyczne dla alergików. Worki z kolei szczelnie trzymają zanieczyszczenia w środku i podczas ich wyrzucania nie ma ryzyka wystąpienia bałaganu.

Prawdą jest, że odkurzacz bezworkowy będzie tańszy w eksploatacji. Nie trzeba nic do niego dokupywać (a worki kosztują) – wszystkie zbiorniki stanowią integralną część odkurzacza. Aczkolwiek, jeśli masz problem z alergią, postaw na odkurzacz workowy! Jeśli jednak alergikiem nie jesteś, a wizja regularnego kupowania worków do odkurzacza brzmi jak udręka – zdecydowanie wybierz odkurzacz bezworkowy! Przed zakupem sprawdź jednak koniecznie pojemność pojemnika na kurz! Jeśli ten jest niewielki, a Ty posiadasz duży dom – może być to kłopotliwe, gdyż w trakcie sprzątania będziesz zmuszony opróżniać zbiornik kilka razy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są najlepsze odkurzacze bezworkowe – sprawdź naszą listę topowych modeli.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jaki odkurzacz wybrać – rodzaj filtra

Jednym z kluczowych czynników, wpływających na podjęcie decyzji, jaki odkurzacz wybrać, powinien być filtr zastosowany w danym urządzeniu. To bardzo ważny element urządzenia – w końcu nie chcemy, aby zanieczyszczenia wydostawały się z wnętrza odkurzacza. Jakie rodzaje filtrów wyróżniamy?

 • Filtr HEPA – prawdopodobnie najbardziej popularny typ filtra do odkurzacza. Wykonany jest z ultracienkiego szkła spiekanego i zapewnia naprawę wysoki poziom filtracji. Polecamy szczególnie dla alergików, ale naszym zdaniem – powinien wybrać go każdy.
 • Mikrofiltr – jest to najbardziej podstawowy typ filtra stosowany w odkurzaczach. Jego możliwości filtracji są jednak w pewnym stopniu ograniczone. Tego typu powinni wystrzegać się alergicy. Osoby mniej wrażliwe prawdopodobnie nie odczują z kolei żadnego dyskomfortu.
 • Filtr wodny – skuteczny, ale nie tak często spotykany. Zanieczyszczenia gromadzą się w specjalnym pojemniku z wodą, który stanow integralną część sprzętu.

Odkurzacze domowe – przewodowe czy bezprzewodowe?

Pod względem technicznym odkurzacze podzielić możemy na dwie kolejne kategorie: urządzenia przewodowe (odkurzacze tradycyjne) oraz bezprzewodowe. Wiele osób ma dylemat odnośnie tego, jaki odkurzacz do mieszkania lub domu wybrać. Ponownie, należy tu rozważyć wszystkie za i przeciw przed dokonaniem zakupu.

Odkurzacze przewodowe to tradycyjny i sprawdzony typ urządzeń. Choć czasami obecność kabla może irytować, to jednak niesie ona pewne zalety: sprzęt może pracować przez dłuższy czas bez przerwy z taką samą mocą – i to nawet na wysokich obrotach! Pozwala to bez problemu odkurzyć nawet ogromną powierzchnię. Dlatego też, jeżeli jesteś posiadaczem sporego domu, możesz rozważyć tę opcję. Nowoczesne modele odkurzaczy przewodowych posiadają techniczne rozwiązania, dzięki którym obecność kabla przestaje być kłopotliwa, a samo odkurzanie przebiega szybko i sprawnie. Dobrym przykładem są, chociażby modele Electrolux Pure czy Ultra One. Jeśli chcesz wiedzieć, które z dostępnych odkurzaczy przewodowych zapewnią wygodne odkurzanie – sprawdź nasz ranking odkurzaczy tradycyjnych.

Odkurzacz bezprzewodowy – główne cechy

Odkurzacz bezprzewodowy nie posiada kabla, a jedynie wbudowany akumulator. Zazwyczaj odkurzaczem bezprzewodowym będzie odkurzacz pionowy, robot sprzątający lub odkurzacz ręczny (np. samochodowy). Jest to nowocześniejszy typ urządzenia. Odkurzacze bezprzewodowe dają bez wątpienia większą swobodę odkurzania. Pozwalają odkurzyć nawet tam, gdzie nie ma podpięcia do prądu. Łatwość manewrowania zwiększa zasięg sprzątania. Dodatkowo odkurzanie zazwyczaj przebiega szybciej. Wady? Akumulator posiada ograniczoną pojemność. W przypadku sprzątania dużego domu może się przedwcześnie wyczerpać. Niekiedy odkurzacz bezprzewodowy ma także mniejszą moc ssania, choć nie dotyczy to najlepszych modeli na rynku. Przykładem może być model pionowy Tefal X-Force Flex 11.60, czy Tefal X-Force Flex 15.60 które oprócz mocnej siły ssącej posiadają także funkcję „Boost”.

Jak wybrać odkurzacz – podstawowe kwestie techniczne

Filtry, kabel i rodzaj pojemnika na kurz to nie jedyne parametry odkurzacza, które powinniśmy sprawdzić przed dokonanie zakupu. Aby urządzenie dobrze służyło nam do czyszczenia powierzchni naszego domu i mieszkania, warto zorientować się, czy technicznie sprosta naszym oczekiwaniom. Na co koniecznie musimy zwrócić uwagę?

 • Pojemność odkurzacza – przed zakupem sprawdź, jaką pojemność ma pojemnik na kurz lub jakiego worka dany model wymaga. Sugerowane jest, aby w domu o dużej powierzchni pojemność zbiornika lub worka wynosiła co najmniej 3,5 litra.
 • Moc odkurzacza – warto sprawdzić, czy interesujący nas model potrafi pracować na dużej mocy. Jest to ważne, zwłaszcza, jeżeli nasz dom jest pełen sierści zwierząt lub mamy do odkurzenia dużo dywanów. Przed zakupem rzuć okiem na moc silnika i moc ssania.
 • Długość kabla – dotyczy modeli odkurzaczy przewodowych. Im dłuższy kabel, tym większa praktyczność i swoboda urządzenia.
 • Głośność – wiele jest powodów, dla których ludzie poszukują cichych odkurzaczy. Odkurzanie, gdy niemowlak właśnie zasnął? Albo domownik wrócił zmordowany z nocnej zmiany? To jest możliwe, ale trzeba tu właściwie wybrać rodzaj odkurzacza, którego poziom hałasu będzie możliwie niski. Jeżeli chcesz kupić cichy odkurzacz, to zalecamy, aby zapoznać się z naszym rankingiem takich sprzętów.

Jaki odkurzacz kupić – dodatkowe akcesoria

Odkurzacz może co prawda działać bez żadnych dodatkowych akcesoriów, ale ich obecność jest mile widziana. Potrafią one znacznie zwiększyć zakres pracy odkurzacza w kwestii jeszcze lepszego usuwania zanieczyszczeń. Dlatego, dokonując wyboru, warto sprawdzić w co wyposażone są konkretne modele. Jakie są najbardziej popularne akcesoria do odkurzaczy dostępne na rynku? Zazwyczaj będą to różnego typu ssawki i szczotki:

 • Waga odkurzacza – jest to bardzo istotna sprawa. Odkurzacz nie powinien być dla nas za ciężki. I zasada ta tyczy się każdego rodzaju i modelu urządzenia. Warto sprawdzić wagę sprzętu przed zakupem i ustalić, czy to dla nas odpowiedni parametr.
 • Turboszczotka – specjalna szczotka ze sztywnym włosiem, która obraca się pod wpływem ruchu i ciągu odkurzacza. Stanowi niezwykle skuteczne (i naszym zdaniem niezbędne) akcesorium. Doskonale nadaje się do zbierania zanieczyszczeń, kurzu, pyłu czy sierści z podłogi, tapicerki lub dywanu.
 • Elektroszczotka – funkcją nie różni się od turboszczotki. Jedynie w tym przypadku napędzana jest elektrycznym silniczkiem. Coraz częściej marki oferują elektroszczotkę jako dodatek do swoich odkurzaczy.
 • Szczotka z naturalnym włosiem – Stosowana w celu delikatnego czyszczenia. Miękkie włosie nie rysuje i nie uszkadza wrażliwych powierzchni.
 • Dwufunkcyjna szczotka – jedna szczotka nadaje się zarówno do czyszczenia dywanów i wykładzin, jak i podłóg twardych czy parkietów. Tryb odkurzania zmienia się z pomocą specjalnego przełącznika.
 • Ssawka szczelinowa – bardzo praktyczne akcesorium, doskonale poradzi sobie z misją odkurzania trudno dostępnych miejsc i wąskich szczelin.

Rodzaje odkurzaczy

Skoro przebrnęliśmy już przez informacje o głównych technicznych aspektach urządzeń, to pora omówić konkretne rodzaje odkurzaczy! Jakie są typy tych sprzętów, ich funkcje, podstawowe wady i zalety? Jaki odkurzacz nada się do małego mieszkania, a jaki odkurzacz do domu? Który z modeli sprawdzi się do czyszczenia mebli? Postaramy Wam się co nieco rozjaśnić i pomóc w wyborze. W końcu najlepszy odkurzacz to odkurzacz optymalnie dostosowany do naszych potrzeb!

Oto jakie rodzaje odkurzaczy możemy znaleźć na rynku:

Odkurzacze tradycyjne

Już co nieco o nich wspomnieliśmy, ale warto pochylić się nad nimi chwilkę dłużej. Co mamy na myśli mówiąc „odkurzacze tradycyjne”? Do tej kategorii zazwyczaj zaliczane są odkurzacze workowe oraz przewodowe. Nietrudno też znaleźć model, w którym worek zastąpiony jest przez pojemnik. Moc silnika, moc ssania, rodzaj filtra, pojemność czy kształt będą zależeć od konkretnej propozycji producenta.

Niewątpliwą zaletą odkurzaczy tradycyjnych jest ich sprawdzona konstrukcja i względna skuteczność. Doskonale sprawdzą się w każdym domu czy mieszkaniu, a ich cena bywa niewygórowana. W dodatku często są to niewielkie sprzęty – a mały odkurzacz łatwo jest przechowywać. I to nawet w niewielkim mieszkaniu! Aby jednak urządzenie radziło sobie na każdym rodzaju powierzchni z różnymi zabrudzeniami (np. sierść zwierząt), warto wybrać odkurzacz o sporej mocy silnika oraz odpowiednimi akcesoriami. Jeśli chcesz się dowiedzieć, które modele poradzą sobie w każdej sytuacji to sprawdź nasz ranking odkurzaczy tradycyjnych.

Odkurzacze ręczne

Niektórzy zastanawiają się, czy mały ręczny odkurzacz do małego mieszkania to dobry pomysł. Cóż, może się okazać, że to jednak trochę za mało. No, chyba że mamy możliwość kupienia dobrego odkurzacza ręcznego w zestawie z dodatkowymi rurami i końcówkami, które umożliwią nam odkurzanie podłogi.

Niemniej jednak główne przeznaczenie odkurzacza ręcznego jest inne. Jest to mały, ergonomiczny sprzęt, który pozwala na komfortowe oczyszczanie powierzchni takich jak szafki, parapety, blaty czy meble. W takim odkurzaczu zazwyczaj nie znajdziemy kabla, co dodatkowo zwiększa swobodę jego użytkowania. Uwagę zwracają nowoczesne modele, które mimo niewielkich gabarytów są prawdziwymi tytanami pracy! Odkurzacz ręczny zazwyczaj będzie wyposażony w filtr HEPA, możemy natknąć się także na obecność dodatkowych funkcji np. odkurzania na sucho i na mokro (taką opcję ma chociażby model Hyundai AKU HVC 101).

Odkurzacz ręczny nie nadaje się co prawda do odkurzania dużych powierzchni. Niemniej jednak jesteśmy zdania, że powinien on znaleźć się w każdym domu jako dodatkowe narzędzie do utrzymywania czystości! Zwłaszcza że niewielkie gabaryty i waga umożliwiają łatwe jego przechowywanie. Jeżeli zastanawiasz się, który odkurzacz ręczny jest najlepszy – sprawdź nasz ranking!

Odkurzacz samochodowy

Ten mały sprzęt AGD to typ odkurzacza ręcznego dedykowany do sprzątania wnętrza samochodów. Jeśli jesteś posiadaczem auta, to z pewnością warto zainwestować w dobry odkurzacz samochodowy. Znacznie ułatwi Ci to utrzymywanie czystości wewnątrz pojazdu. Moc ssania takiego urządzanie nie zawsze jest duża, ale zastosowane w nim rozwiązania (końcówki o odpowiednim kształcie) umożliwiają sprawne oczyszczanie samochodowej podłogi czy tapicerki.

Odkurzacz samochodowy to zazwyczaj sprzęt akumulatorowy. Standardowo bateria w takim urządzeniu pozwala na kilkanaście minut pracy. Jeżeli obawiamy się, że to dla nas za mało, możemy zainwestować w model przewodowy. Takie modele zapewniają już zazwyczaj o wiele mocniejszy ruch powietrza. W ofercie producentów znajdziemy także modele zawierające zbiornik na wodę (pojemność zbiornika zazwyczaj nie przekracza 0,2 l) oraz odkurzacze ładowane przez samochodowe gniazdko! To doskonała opcja podczas podroży i wyjazdów.

Jeśli jesteś zainteresowany odkurzaczem samochodowym, to zestawienie najlepszych modeli w dobrej cenie znajdziesz TUTAJ.

Odkurzacz pionowy

Można odnieść wrażenie, że odkurzacze pionowe w ostatnim czasie zdominowały rynek AGD. I nie ma w tym dziwnego, gdyż modele pionowe potrafią przyciągnąć uwagę i zaskoczyć skalą swoich możliwości. Największą zaletą odkurzaczy pionowych jest wygoda ich użytkowania. Nie ciągniemy za sobą kabla, mamy pełną swobodę ruchów. Nie musimy również chować odkurzacza do szafy -wystarczy zostawić go w spoczynku w stacji dokującej. Także nasza pozycja w trakcie pracy jest wygodniejsza. Z tego względu, odkurzacze pionowe zalecane są dla osób starszych lub mających problemy z kręgosłupem.

Czy odkurzacz pionowy jest w stanie porządnie wyczyścić mieszkanie? Wszystko zależy od wybranego modelu i jego stopnia zaawansowania. Najtańsze, podstawowe odkurzacze pionowe usuną podstawowe zabrudzenia oraz odkurzy niskie dywany. Samo sprzątanie nie będzie trwało dłużej niż około 20 minut.

Jaki jest dobry odkurzacz pionowy?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup droższego odkurzacza pionowego, to zobaczymy, że zakres pracy, ilość funkcji i możliwości są o wiele większe. Znajdziemy, chociażby modele z wymiennym filtrem, sporą pojemnością czy zbiornikiem do wody i funkcją mopowania! Przykładem takich urządzeń mogą być chociażby Tefal X-Force Flex 11.60, czy też Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01. Co prawda cena zaawansowanych odkurzaczy pionowych może wynieść około 2 tysięcy złotych, urządzenie jednak odwdzięczy nam się wielofunkcyjnością i sporą mocą. Mocny odkurzacz pionowy z funkcją mopowania, wymiennymi końcówkami (np. turboszczotka lub ssawki różnego typu) oraz możliwością przekształcenia go w odkurzacz ręczny sprawia, że nie mamy już konieczności kupowania dodatkowego urządzenia.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobry odkurzacz pionowy to sprawdź koniecznie nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych.

Odkurzacze piorące

Odkurzacz piorący to szczególny rodzaj urządzenia o dużej mocy, który daje ogromne możliwości odkurzenia. Oczywiście, zawiera on funkcję prania. Oznacza to, że odkurzacz piorący może pracować zarówno na sucho, jak i na mokro – zawiera pojemnik na wodę. Jego specjalny system pozwala skutecznie wyprać dywany, tapicerki mebli oraz wyczyścić twarde powierzchnie. Odkurzacz piorący znajduje obecnie zastosowanie szczególnie w gospodarstwach domowych, w których trzeba uporać się nie tylko z kurzem, ale i z włosiem. Moc odkurzaczy piorący jest zazwyczaj spora – sierść nie ma tu szans! Odkurzacze te są zazwyczaj wyposażone w wysokiej jakości filtry. Dużą rolę gra tu oczywiście klasa urządzenia. Niemniej jednak wiele bardzo dobrych modeli dostępnych jest w bardzo przyzwoitych cenach. Listę danych modeli możesz przejrzeć TUTAJ.

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacz przemysłowy sprawi, że podczas sprzątania dużych powierzchni. Dzięki ogromnej mocy ssania i wysokiej efektywności pracy jest w stanie usunąć wszystkie zabrudzenia ze sporych powierzchni. Sprzątanie z użyciem takiego sprzętu jest sprawne i dość komfortowe, choć nie są to małe urządzenia. Od wybranego modelu zależy stopień zaawansowania odkurzacza przemysłowego. Niektóre posiadają także opcję odkurzania ma morko z użyciem wody lub posiadają w zestawie dużą ilość wymiennych końcówek.

Czy opłaca się kupić odkurzacz przemysłowy do domu? Raczej może to nie być konieczne. Odkurzacz ten może nie do końca sprawdzić się w warunkach domowych czy mieszkalnych. Głównie ze względu na jego poziom hałasu i gabaryt. Zajmuje on sporo miejsca, co może być problematyczne w mniejszych mieszkaniach.

Kiedy jednak sprawdzi się on w warunkach domowych? Odkurzacz przemysłowy będzie dobrym pomysłem w przypadku osób, które posiadają duży garaż, swój mały przydomowy warsztat lub dodatkowy budynek gospodarczy. Wówczas taki mocny i dobrze wyposażony odkurzacz może się okazać zbawienną pomocą.

Interesuje Cię ten typ urządzenia i zastanawiasz się jak kupić odkurzacz przemysłowy, to zasięgnij do informacji w naszym poradniku.

Robot sprzątający

Roboty sprzątające, czyli inaczej odkurzacze automatyczne to jeden z najnowocześniejszych typów urządzeń odkurzających. Powstały w jednym celu: umożliwić odkurzanie bez konieczności angażowani a w to człowieka. Choć wielu jest zdania, że nie powinniśmy zastępować „normalnego” odkurzacza robotem sprzątającym, to obecnie marki prześcigają się w innowacjach technicznych, zwiększając możliwości tych małych urządzeń. Naszym zdaniem robot nie dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc, niemniej jednak warto rozważyć jego zakup. Nie zajmuje on dużo miejsca, a „przejmie od nas” zadanie dbania o codzienną czystość w mieszkaniu. Podczas gdy my zajmiemy się innymi rzeczami.

Jaki odkurzacz automatyczny kupić? Tu klasa sprzętu ma z pewnością znaczenie. Jeżeli przejrzymy opcje modeli odkurzaczy automatycznych z górnej półki, to znajdziemy wiele zaskakujących funkcji. Moc ssania odkurzacza może pozwolić na uprzątniecie – i to nawet większych zabrudzeń. Dostępne są także roboty sterowane smartfonem. W przypadku takich urządzeń możesz szczegółowo zaprogramować cały harmonogram sprzątania! Znajdą się także roboty ze zbiornikiem na wodę. Daje to możliwość jednoczesnego odkurzania i mopowania podłogi! Taką funkcję posiadają, chociażby roboty sprzątające Moneual MBOT 950, Tefal X-Plorer Serie 95 Animal czy iRobota Roomba i7+.

Tani odkurzacz – kupić czy nie? Jeśli tak, to kiedy?

Nie ukrywajmy – nie zawsze potrzebujemy zaawansowanego turbo odkurzacza z mnóstwem dodatkowych funkcji. Są sytuacje, gdzie nasze potrzeby w zupełności zaspokoi niewielki odkurzacz o standardowej mocy czy niewielkiej pojemności. W końcu każdy sprzęt poradzi sobie z podstawowym zadaniem zbierania kurzu i okruszków! Jesteś studentem albo żyjesz na tak wysokich obrotach, że nie masz czasu skupiać się na sprzątaniu? A może potrzebny Ci podstawowy, mały sprzęt do czyszczenia domku letniskowego? Jest wiele uzasadnionych sytuacji, w których możemy skupić uwagę na podstawowych, tanich modelach. Jeżeli rozglądasz się za tanim odkurzaczem, który skutecznie pozbędzie się kurzu to sprawdź koniecznie nasz ranking odkurzaczy do 200 zł!

Jaki odkurzacz wybrać?

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już nieco więcej o odkurzaczach, a odpowiedź na pytanie „jaki odkurzacz kupić?” stanie się łatwiejsza. Wiesz już, jaki typ urządzenia Cię interesuje, ale masz przed sobą wizję konieczności wyboru konkretnego modelu? Zachęcamy do przejrzenia naszych rankingów. Znajdziesz w nich wiele istotnych informacji, które z pewnością ułatwią Ci wybór dobrego odkurzacza do Twojego domu!