Montaż piekarnika do zabudowy. Jak zabudować piekarnik?
Montaż piekarnika do zabudowy to wbrew pozorom nie tak trudne zadanie. Aby go wykonać, wystarczy odrobina „smykałki”. Do tego zestaw narzędzi, trochę wolnego czasu i czytelna instrukcja krok po kroku.
Z naszym poradnikiem instalacja sprzętu powinna zakończyć się sukcesem. Zobacz gdzie i jak zamontować piekarnik do zabudowy, aby piec ulubione potrawy.
Podłączenie piekarnika – co musisz wiedzieć?
Montaż piekarnika do zabudowy nie jest niczym skomplikowanym. Dlatego jeśli czujesz się na siłach, możesz to zrobić samodzielnie. Będziesz do tego potrzebować wkrętów i wkrętarki, a także odrobiny wiedzy. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, podłączając sprzęt.
Urządzenie ze względu na dużą moc musi być podłączone do pojedynczego gniazdka. Jeśli chcesz podłączyć piekarnik do sieci, pamiętaj, by nie korzystać z przedłużacza. To nie jest ani wygodne, ani tym bardziej bezpieczne rozwiązanie.
Weź pod uwagę, że piekarniki są jednymi z cięższych urządzeń AGD. Dlatego w tym wypadku będziesz potrzebować kogoś do pomocy. Pamiętaj, by wcześniej wyciągnąć przewód, aby się nie zaklinował.
Jakie miejsce jest odpowiednie do zabudowy piekarnika?
Najczęściej wybieraną opcją jest montaż piekarnika w szafce pod płytą grzewczą. Plusem takiego układu jest łatwy dostęp do dwóch urządzeń. To jednak nie jest jedyne rozwiązanie, jakie da się zastosować w kuchni.
Inną opcją montażu jest zabudowa piekarnika w słupku. Taka lokalizacja jest nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale też nowocześnie się prezentuje.
Jeśli szukasz niestandardowych rozwiązań, możesz wybrać dwie najmniej popularne opcje.
Pierwszą z nich jest montaż piekarnika koło lodówki, drugim – zmywarka pod piekarnikiem. Na pierwszy rzut oka takie lokalizacje są ryzykownym posunięciem. Mogą przyczynić się do awarii urządzeń i utraty gwarancji. Dlatego zanim zdecydujesz się na taką opcję montażu, upewnij się, czy na pewno producent na to zezwala. Informacje na temat ustawienia sprzętów znajdziesz w instrukcji obsługi.
Jak się okazuje, piekarnik można umieścić w dowolnym miejscu w kuchni. Ważne, by urządzenie miało dostęp do prądu, a korzystanie było wygodne i bezpieczne.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Umieszczenie piekarnika pod blatem
Jak wygląda montaż piekarnika do zabudowy pod blatem? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji.
Przede wszystkim musisz znać wymiary piekarnika, a w szczególności jego wysokość. To umożliwi Ci zakup odpowiedniej szafki. W tym celu wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi lub sprawdzić informacje na stronie producenta.
Pamiętaj, że szafki pod zabudowę powinny mieć co najmniej 56 cm szerokości, 60 cm wysokości oraz minimum 55 cm głębokości. Na pewno nie mogą posiadać tylnej ścianki. To zapewni lepsze chłodzenie urządzenia. Ponadto meble powinny być odporne na wysoką temperaturę.
Na dole musi się znaleźć miejsce na szufladę, a za szafką powinno znajdować się gniazdko. To pozwoli bez problemu podłączyć piekarnik do sieci.
Plusem lokalizacji jest okap, który zwiększa komfort przygotowywania posiłków. Niestety, taki układ ma jedną dużą wadę: aby dostać się do piekarnika, musisz się schylić.
Piekarnik w słupku
Drugą opcją jest montaż piekarnika w słupku AGD. Słupek to nic innego jak rząd szafek, w których znajdują się kuchenne sprzęty. Takie rozmieszczenie warto zastosować podczas montażu piekarnika z mikrofalą.
Pamiętaj, by piekarnik w zabudowie znajdował się na wysokości oczu. Takie umiejscowienie zapewni większy komfort pracy: łatwiejsze otwieranie drzwiczek czy wygodny podgląd etapów pieczenia.
W czasie instalacji sprawdź dokładnie wszystkie przewody. Po umieszczeniu piekarnika we wnęce przymocuj go do mebli. Zobacz, czy na pewno wszystkie elementy zostały poprawnie podłączone. Dopiero po sprawdzeniu, sprzęt będzie gotowy do użytku.
Jak zabudować piekarnik – instrukcja krok po kroku
Nie wiesz, jak zabudować piekarnik? Bez obaw! Nawet jeśli nie masz doświadczenia, możesz zrobić to samodzielnie. Poniższa instrukcja przedstawia cały proces krok po kroku. W efekcie instalacja sprzętu nie powinna zająć Ci dużo czasu.
Z pomocą śrubokręta ostrożnie zdejmij tylną pokrywę piekarnika.
Po dojściu do listwy zaciskowej sprawdź konfigurację wszystkich przewodów. W tym celu zajrzyj do instrukcji obsługi.
Z pomocą specjalnych uchwytów zamontuj przewód zasilający do piekarnika. Wybór przewodu zależy od napięcia.
Ustaw urządzenie we wnęce. Pamiętaj, by zachować wolną przestrzeń między piekarnikiem a ściankami. Odstęp powinien wynosić minimum 5 mm. Podobnie z lewej i z prawej strony. Odstęp na dole musi wynosić co najmniej 10 mm. Takie ustawienie sprzętu zapewni odpowiednią wentylację i uchroni meble przed nagrzewaniem.
Otwórz drzwi piekarnika i znajdź po bokach otwory montażowe. Przymocuj urządzenie do wnęki z pomocą wkrętów i wkrętarki. Aby nie uszkodzić płyty meblowej, ustaw wolne obroty wkrętarki. Upewnij się, że wszystkie elementy i przewody są na swoim miejscu. Dopiero wtedy możesz przepalić piekarnik i zacząć korzystać ze sprzętu.
Poszczególne etapy montażu piekarnika do zabudowy możesz zrobić samodzielnie. Jak widzisz, to nie tak trudne zadanie. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, umów się z fachowcem. Zwykle cena usługi wlicza się w koszt wykonania mebli kuchennych.
Piekarnik do zabudowy – zalety i wady
Nie bez powodu zabudowany piekarnik jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Jakie są największe plusy takiej lokalizacji?
Zabudowa kuchenna pozwala optycznie zwiększyć wnętrze. Pomieszczenie będzie więc wydawać się większe, a jednolite meble zapewnią efekt harmonii. Poza tym zakup mebli na wymiar uczyni kuchnię ustawną.
Sprzęty pod zabudowę są bezpieczniejsze. Brak przycisków na wierzchu zapobiega niekontrolowanej zmianie ustawień. Możesz więc piec bez obaw, nawet gdy w kuchni bawią się dzieci.
Kuchnia w zabudowie jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Zanieczyszczenia nie zbierają się między meblami, dzięki czemu pomieszczenie nie wymaga częstego sprzątania. I to nawet wtedy, gdy sporo gotujesz.
Oczywiście, montaż urządzeń do zabudowy ma też swoje wady. Na co najczęściej zwracają uwagę użytkownicy?
Przede wszystkim wybór takiego rozwiązania wiąże się z większymi kosztami. Zwykle piekarniki do zabudowy są droższe od modeli wolnostojących. Należy jednak pamiętać, że wpływ na cenę ma głównie funkcjonalność modelu. Dlatego jeśli planujesz zmienić sprzęt, zawczasu poznaj koszty.
Ponadto demontaż urządzeń do zabudowy jest dość skomplikowany. I tak w przypadku awarii piekarnika do zabudowy może się okazać, że musisz zdemontować połowę mebli. To z kolei oznacza większy bałagan w mieszkaniu.
Musisz też wiedzieć, że tylko wybrane modele nadają się pod zabudowę. W tym przypadku specjalna konstrukcja sprzętów pozwala na ich montaż w niszy meblowej.
Wybór piekarnika pod zabudowę
Decydując się na zakup modelu do zabudowy, należy uwzględnić potrzeby domowników.
Wśród najważniejszych czynników możemy wskazać pojemność urządzenia. Ta uzależniona jest od liczby domowników i wielkości pomieszczenia. Równie ważne są funkcje pieczenia: termoobieg, grill czy funkcja rozmrażania. Komfortową pracę zapewnią dodatkowe opcje takie jak intuicyjny panel sterowania, wytrzymałe drzwi czy podświetlenie halogenowe.
Ponadto wybierając sprzęt AGD do domu, warto wcześniej znać jego energooszczędność. Wysoka klasa energetyczna zapewnia niskie zużycie prądu, a więc mniejsze rachunki.
Na szczęście dobre piekarniki do zabudowy nie muszą kosztować majątku. Dzięki temu łatwiej znaleźć sprzęt odpowiadający naszym potrzebom. Tym bardziej że w sklepach ze sprzętem AGD mamy naprawdę spory wybór modeli.
Montaż piekarnika do zabudowy – o czym należy pamiętać
Aby poprawnie zamontować piekarnik do zabudowy, pamiętaj o najważniejszych zasadach:
Piekarnik może się znajdować w dowolnym miejscu w kuchni. Nie tylko pod płytą grzewczą, ale też w sąsiedztwie lodówki czy zmywarki. Chodzi o to, by mieć wygodny dostęp do sprzętu. Poza tym układ ma być funkcjonalny i bezpieczny.
Podczas montażu piekarnika w zabudowie zachowaj odpowiednie odstępy. Wolna przestrzeń ułatwi wentylację. Zwróć też uwagę na poprawne ułożenie wszystkich przewodów.
Pamiętaj, że szafki pod zabudowę piekarnika muszą mieć odpowiednią wysokość. Ze względu na wysoką temperaturę powinny być wykonane z termoodpornych materiałów.
Jeśli chcesz podłączyć piekarnik do sieci, włóż wtyczkę do pojedynczego gniazdka. Sprzęt nie powinien być podłączony do przedłużacza.
Montaż piekarnika do zabudowy nie powinien przysporzyć Ci trudności. Z tego względu możesz go zrobić samodzielnie. Jeśli jednak masz obawy, zleć to zadanie fachowcom. Ich zadaniem będzie nie tylko montaż sprzętu AGD, ale też usuniecie zabezpieczeń, podłączenie do sieci oraz pierwsze uruchomienie piekarnika.