Zaznacz stronę

Pralka pobiera płyn do płukania ale pranie nie pachnie? Sprawdź jak sobie z tym poradzić!

Pewnie znasz tę sytuację: program informuje, że pranie zostało zakończone. Po otwarciu bębna pralki lub pralko-suszarki spodziewasz się czystych ubrań oraz pięknego zapachu płynu do płukania tkanin. Niestety, zastaje cię niemiła niespodzianka: nie dość, że pranie nie pachnie to wręcz można powiedzieć, że pranie śmierdzi. I to pomimo użycia dobrej jakości detergentów.

Zastanawiasz się w czym szukać przyczyn tej sytuacji? Problemu, w nieprawidłowym praniu, możesz doszukiwać się w kilku źródłach.

dlaczego pranie nie pachnie

Dlaczego pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki?

Wspólnym mianownikiem okazuje się być… pleśń. Jeśli pralka nie jest regularnie czyszczona, a co za tym idzie – detergent pozostaje m.in. uszczelkach i szufladzie urządzenia, to jej pojawienie się jest tylko kwestią czasu. Co więcej – najczęściej programujemy pranie w temperaturze wody od 30°C do 40°C. Pomimo użycia do prania nowoczesnych detergentów, które doskonale usuwają plamy z naszych ubrań jak i pięknie pachnącego płynu do płukania, to same zarodniki grzybów pleśni, w tej temperaturze oraz wspomnianej chemii, nie giną w twoim praniu.

Samą pleśń bardzo łatwo możesz zaobserwować. Oprócz faktu, że twoje pranie nie pachnie, a wręcz śmierdzi, to najczęściej w pojemniku na proszek i płyn do płukania czy uszczelce drzwiczek pojawiają się szaroczarne plamy, w formie osadu, bądź nawet wżer. Pleśni należy się jak najszybciej pozbyć, ponieważ szkodzi naszemu zdrowiu, a dodatkowo negatywnie wpływa na twoje ubrania.

Nieprzyjemny zapach? Powodów może być kilka

1. Wilgoć, która pozostaje po zakończeniu prania

Wedle instrukcji obsługi pralki, po każdym praniu – w szczególności w wysokiej temperaturze, drzwiczki powinny zostać uchylone, aby uniknąć powstania pleśni spowodowanej przez niewyparowaną wodę. Wysoka wilgoć w pralce powstaje jeśli, często zaraz po praniu, bęben i szuflada w naszych pralkach zostają zamknięte, aż do kolejnego prania. A taka sytuacja zapewnia idealne warunki do rozwoju pleśni.

Dobrym nawykiem jest zostawienie uchylonych drzwiczek w pralce, tak aby woda mogła swobodnie odparować. Inaczej, pomimo stosowania nawet najdroższych detergentów, i tak pranie śmierdzi. Zobacz i sprawdź czy twoje ubrania, po wyjęciu z pralki, która uprzednio została dobrze osuszona, pachną lepiej.

Może w twoim przypadku wystarczy wdrożyć tylko tą prostą czynność. Jeśli nie – przyczyny należy szukać dalej.

2. Brak czyszczenia filtra

Filtr zatrzymuje nieczystości z bębna, zanim trafią one ostatecznie do odpływu. Gdy dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się zanieczyszczeń, filtry mogą ulec uszkodzeniu. Jasnym sygnałem jego zatkania jest zapach stęchlizny wyczuwalny na odzieży po zakończonym cyklu prania. Jeśli zastanawiasz się dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania, a twoje ubrania niestety mają brzydki zapach – to znak, że należy jak najszybciej przeczyścić filtr.

Zapytaliśmy fachowca jak często należy to robić, aby filtry nie przyczyniły się do niszczenia ubrania. Wedle dobrej praktyki taką czynność warto wykonywać co najmniej raz na dwa miesiące. Oczywiście im częściej używasz automatu, a program nastawiasz zazwyczaj na niskie temperatury, tym wyczyszczenie filtra będzie wymagało większej regularności z twojej strony.

3.Nieregularne czyszczenie szuflady na detergenty oraz bębna pralki

W codziennej gonitwie zapominamy o czyszczeniu elementów pralki. A taki nawyk to działanie, które znacznie może przedłużyć życie naszej pralce. Pamiętaj, że pozostawione po wypraniu resztki proszku sprzyjają rozwojowi pleśni. Szczególnie osadza się ona w szufladzie, uszczelkach i bębnie. Warto jednak poświęcić chwilę, by przejrzeć całą pralkę i wyczyścić co jakiś czas pozostałości po proszku, ale i także resztki płynów we wszelkich widocznych miejscach.

Czyste elementy pralki wpływają na nasze ubrania – dzięki zastosowaniu się do prostej, powyższej rady, że twoja odzież będzie mieć piękny zapach, a co za tym idzie – przede wszystkim będzie higieniczna. Przecież chodzi o to, aby ciuchy były należycie wyprane.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

4.Opieszałość w wyjmowaniu prania

Legenda głosi, że łatwiej wstawić pralkę, niż wywiesić pranie. Jeśli często zdarza ci się zostawić sprzęt pełny prania dłużej, niż podpowiada to zdrowy rozsądek, to może okazać się, że niestety na własne życzenie dorzucasz cegiełkę do rozwoju pleśni.

Z każdą godziną po skończonym praniu na mokrych ubraniach, bez dostępu do powietrza, dochodzi do różnych reakcji biologicznych, które niszczą tkaniny, ale w główniej mierze doprowadzają do gnicia ubrania. Ciuchy regularnie przetrzymywane w takich warunkach, na dłuższą metę będą stale nosiły zapach stęchlizny. Nie zniweluje go jakiekolwiek detergent, ani nawet długie płukanie.

Dlatego ubrania nie powinny, po zakończeniu prania, pozostawiać na dnie bębna pralki na całą noc, nie wspominając nawet o dłuższym okresie. Jeśli jednak tak jest – to nie dziw się, że twoje tkaniny brzydko pachną.

5.Nieodpowiedni wybór środków piorących

Obecnie na sklepowych pułkach znajdziesz szeroką gamę produktów do prania i płukania tkanin. W najróżniejszej formie: proszku, płynu, kapsułek czy granulek. Największy problem mamy z… tradycyjnym proszkiem. Płyn również bywa zbyt lepki. Często też wlewamy płyn do bębna. A przecież powinien znaleźć się w odpowiedniej komorze w szufladzie, a nie w samej pralce.

Po pierwsze mało kto zwraca uwagę na fakt, że niska temperatura prania sprawia, że bywa, iż oba nie rozpuszczają się całkowicie. Resztki proszku przyklejają się do bębna oraz zapychają szufladę. Za to płyn zawiera substancje pieniące, które nie ułatwiają samoistnego czyszczenia pralek. Finalnie taka masa zaczyna pracować tuż po praniu, zapycha pralkę i zwyczajnie śmierdzi. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że wyjściowo proszek czy płyn pachnie nieziemsko. W długotrwałej reakcji z wodą powstaje z nich szlam.

Drugą kwestią jest używanie detergentów bez zerknięcia do ich instrukcji obsługi. Często stosowanie ich w zbyt dużej ilości, bądź wlanie całego płynu doprowadza do sytuacji, w której roztwór intensywnie odłoży się na różnych elementach pralki (potrafi również zapchać filtr), ale i też przyczynia się do naruszenia bezpieczeństwa prania. Kiedy pralka pobiera proszek lub płyn w nadmiernych ilościach może dojść do wydostania się piany i wody poza urządzenie.

Po takim zdarzeniu pralka najczęściej ląduje w serwisie i wymaga specjalistycznego czyszczenia.

Czy da się pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Jak walczyć z problemem?

Przyczyny, jak wspominamy powyżej, są różne. Dlatego śmiało można powiedzieć, że wszystko zależy od stopnia rozwoju grzyba w pralce.

Warto zacząć od tego co mamy w domu pod ręką, czyli na dzień dobry sięgnąć po ocet. Najpierw przetrzyj zagrzybiałe wnętrze pralki ściereczką namoczoną octem, a następnie uzupełnij nim pojemnik lub szuflady na płyn do płukania w twojej pralce. Wystarczy 0,5 litra substancji. W menu pralki ustaw tzw. puste pranie na najwyższą temperaturę (najlepiej na 90°C). Po zakończeniu cyklu prania pozostaw pralkę otwartą, do wyschnięcia.

Więcej na temat czyszczenia octem znajdziesz w naszym praktycznym poradniku. Sprawdź koniecznie!

W przypadku bardziej złożonego problemu po prostu warto sięgnąć, w pierwszej kolejności, po detergenty grzybobójcze, przeznaczone do pielęgnacji domu, które delikatnie pomogą ci doprowadzić pralkę do czysta.

Jeśli jednak w czyszczeniu potrzebujesz silniejszy detergent – sięgnij po specjalny środek do czyszczenia pralki. Kupisz go stacjonarnie jak i w sklepie internetowym, np. ze sprzętem AGD.

W przypadku gdy i to działanie nie pomoże – warto aby serwisant sprzętu AGD zapoznał się z twoją pralką i udzielił porady. Przyczyną może okazać się np. problem z twardą wodą, która wpływa negatywnie na stan techniczny pralki.

Nic nie pomaga. Nieprzyjemny zapach wciąż się utrzymuje – czas na serwis lub zakup nowej pralki

Kiedy jedno pranie nie wystarcza aby ubrania po wyjęciu były higieniczne i pachnące, mimo sprawdzenia elementów urządzenia, wymiany filtrów oraz po gruntownym czyszczeniu czy wietrzeniu sprzętu pomiędzy każdym praniem pojawia się pytanie – co dalej? Pralka niby pierze, ale przecież nie chcemy aby wszystko co upierzemy zwyczajnie śmierdziało.

W tej sytuacji możemy wybierać pomiędzy zainwestowaniem w serwis a kupnem nowego sprzętu. Należy przyjrzeć się skali problemu, kosztom naprawy jak i funduszom, które możesz przeznaczyć na nowszy model.

Najczęściej opłaca się zainwestować w kolejną pralkę. Pamiętaj jednak, że jeśli nie zastosujesz się do jej instrukcji obsługi i po prostu o nią nie zadbasz, to nieprzyjemny zapach szybko powróci. Tak jak już wiesz – pranie śmierdzi nie bez przyczyny.

Jeśli szukasz nowej pralki w okazyjnej cenie i zastanawiasz się, w jaki model zainwestować to polecamy skorzystać z naszego eksperckiego rankingu pralek do 1500 zł lub ogólnego rankingu pralek zawierającego także droższe modele. Sprawdź i przekonaj się sam!