Zaznacz stronę

Biały osad na naczyniach ze zmywarki. Dlaczego zmywarka zostawia osad?

Biały osad na naczyniach to częsty problem użytkowników zmywarek. Może pojawić się w każdej chwili i dotyczy wszystkich modeli. Efekt? Talerze, szklanki i sztućce wymagają powtórnego zmywania. Na szczęście problem ten da się szybko rozwiązać.

Poniższy tekst dokładnie wyjaśnia, jakie są przyczyny powstawania nalotu. Proponuje też proste i konkretne rozwiązania, dzięki czemu unikniesz problemu w przyszłości. Już teraz dowiedz się, jak najlepiej zadbać o zmywane naczynia i wnętrze zmywarki.

Biały osad na naczyniach ze zmywarki

Czemu zostaje biały osad na naczyniach ze zmywarki?

Problem białego osadu dotyczy właściwie każdego modelu zmywarki: Bosch, Electrolux, Samsung i innych. Przyczyny rzadko kiedy wiążą się z awarią urządzenia. Najczęściej biały nalot i zacieki to efekt niewłaściwego użytkowania sprzętu. Dlatego, jeśli Twoja zmywarka brudzi talerze, nie szukaj fachowca. Zobacz, co może powodować osadzanie nalotu na naczyniach i jak sobie z nim radzić.

Brak soli w zmywarce

Regularne używanie soli zmiękcza wodę i eliminuje osad. Dokładna ilość soli zależy od stopnia twardości wody. Niestety, sól nie znajduje się w składzie kostek czyszczących. Dlatego oprócz środków myjących 3w1 używaj soli zwiększającej. To pozwoli uniknąć nieestetycznych smug na talerzach, kieliszkach czy sztućcach. Ponadto będzie zapobiegać osadzaniu się kamienia na grzałce.

Pamiętaj też, by do zmywania stosować specjalną sól do zmywarki. Nigdy nie używaj soli kuchennej! Zastosowanie jej w zmywarce może skutkować awarią urządzenia i dodatkowymi kosztami.

Niedokładnie zakręcony pojemnik na sól

Dodałeś soli, a osad z talerzy nie zniknął? Sprawdź, czy pojemnik na sól został dokładnie zakręcony. Jeśli nie, na kubkach czy szklankach może pojawić się biały nalot. Aby się go pozbyć, dokładnie zakręcaj pojemnik na sól. Chyba że nakrętka pojemnika jest uszkodzona. W takim przypadku powinieneś wymienić ją na nową. To da Ci pewność, że nawet niewielka ilość soli nie dostanie się do środka zmywarki.

Nieprawidłowo załadowane kosze

Równie ważne jest odpowiednie ułożenie naczyń w zmywarce. Brak wolnych przestrzeni sprawia, że woda nie dociera do wszystkich zabrudzeń. To z kolei powoduje osadzanie się kamienia na talerzach i sztućcach. Dlatego przed każdym zmywaniem upewnij się, że naczynia są odpowiednio ustawione. Sprawdź, czy górny kosz nie jest przepełniony. Jeśli tak, przenieś naczynia do niższego kosza. Dzięki temu po zmywaniu będą idealnie czyste.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Zbyt mało lub dużo nabłyszczacza

Inną przyczyną białego osadu jest zbyt mała ilość nabłyszczacza. Najlepsze zmywarki wytypowane przez ranking zmywarek informują o braku tego preparatu. Jeśli jednak Twoja zmywarka nie posiada takiej funkcji, zwiększ ilość nabłyszczacza. Takie rozwiązanie powinno wyeliminować zacieki na szklankach i kieliszkach. Nabłyszczacz zapobiega bowiem pojawianiu się zacieków na delikatnym szkle, ponadto ułatwia suszenie naczyń. Dzięki niemu sprzęt nie brudzi zastawy.

Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość nabłyszczacza też powoduje osadzanie się nalotu. Aby tego uniknąć, sprawdź skład tabletek do zmywania. Jeśli zawierają nabłyszczacz, to będzie go po prostu za dużo. W konsekwencji pojawią się nieestetyczne plamy na naczyniach. W takiej sytuacji możesz rozważyć zmianę tabletek, ewentualnie samodzielnie zmniejszyć ilość nabłyszczacza.

Brudna zmywarka zostawia osad na naczyniach

Kiedy jeszcze zmywarka zostawia biały osad po zmywaniu? Kiedy jest brudna. Usunięcie resztek jedzenia i tłuszczu pomoże Ci wyeliminować ten problem. W tym celu użyj środka do czyszczenia zmywarek i uruchom program bez naczyń. Innymi słowy, włącz pustą zmywarkę. Takie działanie wyczyści jej wnętrze i udrożni węże. Ponadto sprawi, że Twoje naczynia po zmywaniu zawsze będą czyste.

Weź też pod uwagę, że brudne wnętrze zmywarki zwiększa ryzyko awarii. Resztki jedzenia mogą zatkać filtry lub wąż dopływowy. Regularnie więc czyść zmywarkę, usuwając tłuszcz i inne zabrudzenia. Dzięki temu nie tylko zadbasz o czystość naczyń, ale też zwiększysz żywotność sprzętu.

Niewłaściwie dobrany program

Co jeszcze możesz zrobić, aby usunąć biały osad? Przede wszystkim musisz wybrać właściwy program zmywania. Mocno zabrudzone naczynia należy myć w wysokiej temperaturze. Standardowy cykl może być niewystarczający. Lekkie zabrudzenia da się usunąć w kilkunastominutowym cyklu. Jeszcze inny tryb zmywania należy zastosować do delikatnego szkła. Jeśli jednak nie wiesz, jaki program wybrać, przeczytaj instrukcję obsługi. Dzięki temu zmywarka rozprawi się nawet z porządnie przypaloną patelnią czy zeschniętymi resztkami jedzenia.

Twardość wody, a biały osad na naczyniach ze zmywarki

Twarda woda to przyczyna osiadania się kamienia na sprzętach AGD. Kamień blokuje przepływ wody i niszczy podzespoły. Dlatego kupując zmywarkę, sprawdź stopień twardości wody w domu. To pomoże Ci ustawić optymalne zużycie soli w pojedynczym cyklu zmywania. Szczegóły dotyczące ustawienia znajdziesz w instrukcji obsługi. Zapoznaj się z nimi jeszcze przed pierwszym użyciem sprzętu.

Uszkodzenie pompy myjącej

To najpoważniejsza przyczyna problemu z osadem. Sygnałem alarmowym jest słabe ciśnienie wody. W efekcie zmywarka niedokładnie czyści naczynia. Zmywanie jest po prostu nieefektywne. W takim wypadku możesz spróbować samodzielnie naprawić usterkę zmywarki. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, wezwij fachowca.

Powstawanie białego osadu – podsumowanie

Jak widać, biały osad na naczyniach ze zmywarki może mieć różne przyczyny. Awaria pompy jest najpoważniejszą z nich. Zazwyczaj jednak problem tkwi w niewłaściwym użytkowaniu urządzenia. Do najczęstszych błędów należą:

  • zastępowanie soli zmiękczającej zwykłą solą kuchenną
  • zastosowanie nieodpowiedniej ilości nabłyszczacza
  • wybór niewłaściwego programu mycia naczyń

Co jeszcze powoduje biały osad w zmywarce? Twarda woda. Dlatego tak ważne jest zmiękczanie dostosowane do stopnia twardości wody. Zwłaszcza że zmywarka to sprzęt w ciągłym użyciu. Dzięki temu zadbasz nie tylko ulubione kubki, ale też o czystość samej zmywarki.

Szukasz zmywarki do niewielkiej kuchni? Zobacz wybrane przez naszych ekspertów małe zmywarki kompaktowe. To modele idealne do niewielkich pomieszczeń i aneksów kuchennych.

Zobacz także nasze pozostałe artykuły dotyczące problemów z zmywarką: