Zaznacz stronę

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza?

Dobry nawilżacz powietrza potrafi skutecznie rozwiązać problem niskiej wilgotności. Dzięki niemu powietrze w domu jest dostatecznie nawilżone. Wystarczy, że umieścisz sprzęt w odpowiednim miejscu i będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

Poniższy tekst wyjaśnia, jak używać nawilżacza powietrza w prawidłowy sposób. Znajdziesz w nim praktyczne rady na temat umieszczania i eksploatacji sprzętu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co wpływa na wydajność stosowanego nawilżacza.

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza

Gdzie najlepiej ustawić nawilżacz powietrza

Nawilżacze powietrza możemy podzielić na trzy typy urządzeń: nawilżacze ultradźwiękowe, urządzenia ewaporacyjne i nawilżacze parowe. Każdy z nich ma nieco inny system działania, a w konsekwencji inne wymagania. To, jaki wybrać nawilżacz powietrza zależy od naszych potrzeb oraz warunków panujących w mieszkaniu.

Jednak zakup sprzętu jest dopiero pierwszym krokiem do poprawy jakości powietrza. Kolejnym jest jego właściwe ustawienie. To w dużej mierze decyduje o tym, jak działa nawilżacz powietrza i czy jest wydajny. Gdzie w takim razie powinniśmy ustawić urządzenie?

Najlepiej w tym miejscu, w którym spędzamy większość czasu. Można go używać w sypialni, w gabinecie lub w salonie. Wielu rodziców decyduje się umieścić urządzenie w pokoju dziecka.

Nawilżacz przydaje się szczególnie w okresie zimowym, gdy problemem jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Nadmierna suchość może bowiem wywoływać kaszel, drapanie gardła i zaostrzać objawy alergii. Z tego względu nawilżacz powietrza jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Delikatna mgiełka może ułatwić oddychanie i zapewnić komfortowy sen.

Aby jednak utrzymać optymalny poziom wilgotności, niezbędny jest higrometr. To urządzenie, które wskazuje poziom wilgotności powietrza w danym miejscu. Niestety, tylko niektóre nawilżacze są w niego wyposażone. Takie modele zostały wskazane przez nasz ranking nawilżaczy powietrza.

Kolejną z przydatnych funkcji jest higrostat, który kontroluje wilgotność w pomieszczeniach. Jego użycie gwarantuje, że nawilżacz automatycznie się uruchomi, jeśli wilgotność będzie zbyt niska. Jeśli będzie zbyt wysoka, to model się wyłączy. Dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Ponieważ nie tylko suche powietrze negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Również nadmiar wilgoci ma wpływ na samopoczucie. Wysoka wilgotność w mieszkaniach to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego wybrany model nie powinien pracować cały czas. Wystarczy, że wskaźnik wilgotności w pomieszczeniu osiągnie 50%.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Podłoże

Nawilżacz powietrza powinien znajdować się na płaskim i twardym podłożu. Dlatego producenci nie zalecają ustawiania sprzętu na kanapie czy fotelu. Z tego samego powodu odpada umieszczenie nawilżacza na dywanie czy wykładzinie. Dużo lepiej ustawić go na podłodze lub blacie stołu. Jest tylko jeden warunek: powierzchnia nie może być wykonana z naturalnego drewna. W przeciwnym razie jest ryzyko jej zniszczenia.

Odległość od ścian

Równie ważna co twarda podłoga jest właściwa odległość od ścian. Dokładne odległości zależą jednak od wybranego modelu nawilżacza.

Nawilżacz ewaporacyjny powinien stać ok. 20 cm od ściany. Taka odległość pozwoli na uzyskanie efektu Coandy. Efekt ten polega na tym, że nawilżone powietrze wydmuchiwane zostaje w kierunku ściany. Następnie okrąża pomieszczenie, równocześnie przylegając do powierzchni ścian, podłogi i sufitu. Na końcu wraca do urządzenia.

Nieco inne wymagania dotyczące warunków pracy mają urządzenia ultradźwiękowe. Aby uniknąć zamoczenia ścian, zaleca się umieszczenie nawilżacza ultradźwiękowego w odległości około pół metra dalej. Takie ustawienie wynika ze sposobu działania nawilżacza. Model wytwarza parę wodną, która może osiadać na najbliższym otoczeniu.

Odległość od mebli

Podobną zasadę należy zastosować, gdy chodzi o odległość od mebli i łóżka. Najbliżej można ustawić model ewaporacyjny, nieco dalej nawilżacz ultradźwiękowy i parowy. Wynika to nie tylko ze sposobu działania, ale też z emitowanego hałasu. Nawilżacze ewaporacyjne w zależności od trybu pracy generują hałas od 20 decybeli do 50 decybeli. Jest to poziom głośności, który nie powinien zakłócać naszego snu.

Odległość od źródeł ciepła

Aby nawilżacz powietrza pełnił swoją funkcję, należy go odsunąć od źródła ciepła. Sprzęt nie powinien więc stać przy kaloryferze lub kominku. Takie ustawienie niekorzystnie wpływa na wydajność urządzenia. Z drugiej strony sprzętu nie powinniśmy umieszczać w pomieszczeniu, gdzie jest wyższy poziom wilgotności, np. w łazience.

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza w pokoju dziecka

Ustawiając nawilżacz powietrza w pokoju dziecka, należy przestrzegać tych samych zasad. Dodatkowo urządzenie najlepiej ustawić poza zasięgiem dzieci. W szczególności dotyczy to modelu parowego. To zapobiegnie poparzeniu parą wodną. Poza tym nawilżacz parowy jest głośny, co jest dodatkowym argumentem za tym, aby ustawić go dalej.

Zatem jaki nawilżacz powietrza wybrać do dziecięcego pokoju? Dobrym rozwiązaniem jest nawilżacz ewaporacyjny. Sposób jego działania jest uznany za najbardziej naturalne nawilżanie powietrza. Urządzenie jest wyposażone w wentylator, który zasysa powietrze z pomieszczenia. Następnie powietrze przechodzi przez matę ewaporacyjną, gdzie jest nawilżane i oczyszczane. Po oczyszczeniu trafia z powrotem do mieszkania.

Zaletą urządzenia jest też utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Z czego to wynika?

Gdy wskaźnik wilgoci zaczyna wzrastać, od razu spada wydajność nawilżacza. Dzięki temu nie ma ryzyka zawilgocenia pomieszczeń. Wilgotność powietrza w domu jest więc optymalna dla domowników i mieści się w zakresie 40 – 60%.

Jak używać nawilżacza powietrza?

Nawilżacz włączamy przede wszystkim w sezonie grzewczym. Sprzęt może znacznie poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Wystarczy używać go zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi. Co jeszcze poza właściwym umieszczeniem sprzętu powinniśmy wziąć pod uwagę?

Warto wiedzieć, jaka woda do nawilżacza powietrza sprawdzi się najlepiej. Do wyboru jest woda destylowana, woda demineralizowana oraz woda z kranu. Najprościej mówiąc, wybór wody zależy od rodzaju nawilżacza powietrza. Pamiętaj, że od tego zależy zdrowie Twoje i domowników! Producenci zalecają stosować wodę destylowaną do nawilżaczy ultradźwiękowych. Pozostałe modele nie mają takich wymagań i zazwyczaj można w nich stosować tzw. kranówkę.

Aby nawilżacz powietrza dobrze wykonywał swoją pracę, trzeba też codziennie wymieniać wodę. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w stojącej i ciepłej wodzie łatwiej rozwijają się bakterie, które potem mogą znaleźć się w powietrzu. Stąd już tylko krok do zaostrzenia infekcji czy problemów z oddychaniem.

Równie istotne jest czyszczenie zbiornika. Jeśli nie będziemy systematycznie czyścić pojemnika, to wewnątrz nawilżacza będzie gromadził się kamień. W konsekwencji biały osad będzie pokrywał meble. Koniecznie weź to koniecznie pod uwagę, jeśli masz w kranie twardą wodę.

Niemal wszystkie modele na rynku są wyposażone w filtry. Filtr odpowiada za wyłapywanie zanieczyszczeń, stąd tak ważne jest, aby go regularnie wymieniać. Co ile? W przypadku niektórych urządzeń nawet co 2 miesiące. W przeciwnym razie nawilżacz może ulec zniszczeniu.

Pamiętaj też, aby przed umieszczeniem sprzętu w pomieszczeniu, usunąć kurz z zakamarków. Wysoki poziom wilgoci może bowiem spowodować rozwój roztoczy i grzybów, a w konsekwencji pogorszenie stanu zdrowia.

Gdzie postawić nawilżacz powietrza – podsumowanie

Miejsce ustawienia nawilżacza wpływa na to, jak działa. Od tego zależy nasze zdrowie i komfort funkcjonowania. Z tego względu powinniśmy wybrać dla niego odpowiednie miejsce.

Zatem gdzie powinien stać nawilżacz powietrza? Tam, gdzie najczęściej toczy się życie. Wybrany model możemy umieścić w sypialni, w salonie lub w dziecięcym pokoju.

W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych ważne, by zachować odstęp co najmniej pół metra od ściany.

Jeśli chodzi o nawilżacz ewaporacyjny, to wystarczy 20 cm. Takie ustawienie zagwarantuje swobodny przepływ powietrza i prawidłową wilgotność powietrza.

Ponadto nawilżacz najlepiej umieścić z dala od drewnianych mebli i tkanin. W tym przypadku krople wody mogą osiadać na ich powierzchni i powodować uszkodzenie.

Wpływ na wydajność pracy ma również właściwe użytkowanie nawilżacza. Oznacza to, że trzeba regularnie czyścić pojemnik oraz wymieniać filtr. To zagwarantuje długi czas pracy urządzenia.

Kiedy jeszcze nawilżacz będzie w stanie wydajnie pracować? Gdy zostanie napełniony odpowiednią cieczą. Dlatego zawsze stosuj wskazaną przez producenta wodę: destylowaną, demineralizowaną lub z kranu. Używanie niewłaściwej wody może negatywnie odbić się na zdrowiu domowników. Aby tego uniknąć, postępuj zgodnie z instrukcją obsługi.