Zaznacz stronę

Ile wody zużywa pralka?

Ile wody zużywa pralka? Zanim sprawdzisz w specyfikacji urządzenia, przeczytaj nasz artykuł!

Okazuje się bowiem, że nie tylko parametry sprzętu wpływają na zużycie wody. Nie bez znaczenia jest twarda woda, wybór programu czy ilość ubrań w bębnie. Z naszego poradnika dowiesz się, ile wody pobiera pralka podczas jednego prania. A to wiedza niezwykle przydatna, nie tylko w czasach kryzysu.

Ile wody zużywa pralka

Co wpływa na zużycie wody w pralce?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie, ile wody pobiera pralka, wcale nie jest prosta! Podawane w specyfikacji dane dotyczą tylko jednego wybranego programu… i niewiele mówią o faktycznym zużyciu wody przez pralkę.

W rzeczywistości jest wiele czynników, które wpływają na pobór wody w trakcie prania. To nie tylko wielkość i klasa efektywności energetycznej, ale też stan techniczny pralki i nawyki konsumenckie. Z kolejnych akapitów dowiesz się, kiedy zapotrzebowanie na wodę w pralce rośnie (lub maleje) i co zrobić, aby zmniejszyło się na dobre.

Pojemność pralki

To, ile pralka zużywa wody, w dużej mierze zależy od pojemności bębna. Im większy bęben, tym większa ilość wody na cykl prania. Należy jednak pamiętać, że porównanie ma sens tylko wtedy, gdy dotyczy modeli w tej samej klasie energetycznej.

Klasa energetyczna

Wpływ na roczne zużycie wody ma klasa efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie wody i prądu. Przy czym największy pobór wody i energii eklektycznej cechuje starsze modele pralek. Nowoczesne urządzenia są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Znajdziesz je w rankingu pralek automatycznych.

Klasa prania

Zazwyczaj jest opisywana literkami, gdzie A dotyczy najwyższej klasy prania. Oznacza skuteczność pralki w usuwaniu plam. Często gorsza klasa wiąże się z koniecznością wykonania prania wstępnego. Ponadto skutkuje używaniem większej ilości detergentu, przez co konieczne może być dodatkowe płukanie. Wszystko to powoduje dość duże zużycie wody przez pralkę.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Wybrany program prania

Nowoczesne pralki i pralko-suszarki oferują wiele różnych programów. Niektóre z nich są dostosowane do szczególnych potrzeb użytkowników. Dotyczy to na przykład alergików. Niestety, takie programy prania, mimo że są praktyczne, mają też jedną wadę: wymagają dodatkowego płukania. To z kolei zwiększa zużycie wody w pralce. O ile? Trudno to ocenić. Zwykle producenci podają informację, ile pralka pobiera wody na cykl prania. Dotyczy to jednak wyłącznie programu standardowego, czyli prania bawełny w 60 stopniach.

Stopień zabrudzenia

To, ile wody zużywa pralka Samsung, Bosch czy Indesit zależy też od stopnia zabrudzeń. Uporczywe plamy wymagają prania wstępnego, co jednak wiąże się z pobraniem większej ilości wody. Niektóre modele pralek wykrywają również stopień zmętnienia wody. W efekcie są w stanie ocenić zabrudzenia i pobrać dokładnie tyle wody, ile potrzeba do dokładnego wyprania odzieży.

System automatyki wagowej

Automatyka wagowa to system, który oferuje coraz więcej modeli pralek. Oznacza, że pralka najpierw waży załadunek, a następnie optymalizuje zużycie wody. Dodatkowo niektóre modele rozpoznają stopień zabrudzenia. Dzięki temu są w stanie zapewnić optymalne zużycie energii i wody.

Awaria hydrostatu

Zadaniem hydrostatu jest dozowanie odpowiedniej ilości wody w trakcie prania. Jego uszkodzenie powoduje szereg awarii, łącznie z tym że pralka brudzi ubrania. Co oczywiste, wpływa też na zbyt duże zużycie wody. Albo na odwrót: sprawia, że pralka nie pobiera wody. Z pewnością utrudnia zrobienie prania.

Twarda woda

Twarda woda to problem dotyczący wielu gospodarstw domowych. Powoduje nie tylko osadzanie się kamienia w pralce, czego efektem są szare plamy na ubraniach. Dodatkowo utrudnia rozpuszczanie proszku. Pranie jest więc mniej efektywne mimo stosowania najlepszych detergentów. W konsekwencji pralka potrzebuje więcej wody, aby dokładnie wyprać ubrania.

Ile wody zużywa pralka ładowana od przodu?

Średnio pralki ładowane od przodu pobierają od 40 do 48 litrów wody na jedno pranie. Najczęściej powtarzające się liczby to 43, 45 i 48 litrów. Nie są to istotne różnice, przynajmniej w przypadku pralek 7-9 kg. Co ważne, pralki slim uzyskują podobne wartości.

Najbardziej ekonomiczne modele zużywają mniej niż 40 litrów wody w cyklu prania! I wbrew pozorom nie są to najmniej pojemne pralki. Oznacza to, że większa ładowność nie zawsze przekłada się na większe zużycie wody na cykl. I na odwrót. Niezbyt pojemna pralka nie zawsze zużywa mniej wody.

W tabelce znajdziesz dokładne dane dla modeli o ładowności od 6 do 10 kg. Co ważne, porównaliśmy około setki modeli takich producentów jak Amica, Beko, Bosch, Samsung czy Whirlpool.

Pralki ładowane od przodu

Ile wody zużywa pralka ładowana od góry?

Zwykle pralka ładowana od góry ma mniejszą pojemność bębna niż ładowana od frontu. Teoretycznie więc pobiera mniej wody i energii elektrycznej. Jak to wygląda w praktyce?

Pralki ładowane od góry pobierają od 32 do 45 litrów na cykl prania. Średnie zużycie wody wynosi 43 litry. Dane dotyczą modeli o ładowności 6, 7 i 8 kg. Poniższa tabelka prezentuje minimalny i maksymalny pobór wody w zależności od ładowności urządzenia.

Pralki ładowane od góry

Jak zmniejszyć zużycie wody? Kilka praktycznych porad

Niskie zużycie wody przez pralkę to nie tylko niższe rachunki. To również wyraz naszej troski o środowisko naturalne. Dlatego nawet w przypadku energooszczędnych urządzeń, warto używać ich z głową.

Aby obniżyć poziom zużycia wody i energii, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian. Zwykle zmiana nawyków zmniejsza już koszt jednego prania. A to w skali roku pozwala zaoszczędzić konkretne sumy w portfelu.

Jak zatem zmniejszyć zużycie wody w pralce?

Mądrze wybieraj programy – kiedy możesz, korzystaj z programów ekologicznych i funkcji eco. Co prawda pranie w takim przypadku trwa dłużej, ale zużycie wody jest mniejsze.

Nie syp dużo detergentu – nadmiar detergentów wcale nie wpływa na efektywność prania. Zazwyczaj jedynym skutkiem jest duża ilość piany w pełnym bębnie. W pralkach, które mają specjalne sensory, pobór wody będzie większy. Czasami nie obejdzie się bez dodatkowego płukania. A to finalnie zwiększy ilość wody na cykl prania.

Wybieraj pranie zasadnicze – pranie wstępne to przydatna opcja, co dokładnie omówiliśmy w artykule Pranie wstępne a pranie zasadnicze. Jeśli jednak możesz, ograniczaj je. Ten tryb pracy pralki sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wodę. Dlatego chcąc zmniejszyć zużycie wody, zrób wcześniej pranie ręcznie. Ponadto wyjątkowo brudne ubrania możesz namoczyć przed włożeniem do pralki. To z pewnością obniży zużycie prądu i wody na cykl.

Nie przesadzaj z załadunkiem – upychanie w bębnie maksymalnej liczby ciuszków zwykle przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Przede wszystkim ubrania nie są wcale czyste. Wręcz przeciwnie, mogą być niedoprane. Po drugie pralka pobiera więcej wody. Dlatego staraj się przestrzegać zaleceń producentów i nie włączaj pralki z pełnym bębnem. Najlepiej zapełniać 3/4 pojemności urządzenia.

Dbaj o czystość pralki – w końcu nie od dziś wiadomo, że czysta pralka lepiej pracuje. Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu filtrów, uszczelki i bębna. W tym celu sprawdź domowe sposoby na czyszczenie pralki. Ponadto wietrz pralkę po każdym praniu, aby usunąć z niej nadmiar wody.

Zadbaj o jakość wody – bo miękka woda szybciej rozpuszcza detergent. Niestety, twardość wody to problem, z którym nie zawsze da się coś zrobić. Dlatego niektórzy producenci montują w pralkach filtr magnetyczny. Znajdziesz go między wężem zasilającym a zaworem wody. Innym praktycznym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć zużycie wody przez pralkę.

Ile wody pobiera pralka? Podsumowanie

Jest kilka czynników, które decydują o zużyciu wody przez pralkę. Są to:

Pojemność pralki – im większa, tym więcej wody zużywa pralka na jedno pranie. Z drugiej strony, porównanie pralek ładownych od frontu i modeli ładowanych od góry nie do końca potwierdza tę tezę.

Klasa energetyczna – wpływa nie tylko na zużycie energii elektrycznej, ale też na pobór wody. Im wyższa, tym lepiej dla naszego portfela.

Klasa prania – im niższa, tym większe zużycie wody. Informację o klasie prania znajdziesz w specyfikacji urządzenia.

Program prania – wśród dostępnych programów w pralce niektóre wymagają dodatkowego płukania. Dlatego, jeśli możesz, wybieraj programy i funkcje ekologiczne.

Rodzaj zabrudzeń – rozwiązaniem na różnego rodzaju plamy jest pranie wstępne. Jednak ten tryb pracy wymaga większego zużycia wody.

System automatyki wagowej – w zależności od wagi prania pralka dostosowuje ilość wody. Ponadto dobrej klasy sprzęt ocenia stopień zabrudzeń. Dzięki temu urządzenie zużywa dokładnie tyle wody, ile potrzebuje do wyprania odzieży.

Awaria hydrostatu – hydrostat, to element pralki odpowiedzialny za dozowanie wody. Jeśli jest niesprawny, powoduje zbyt duże zużycie wody. Warto sprawdzić jego stan szczególnie po dłuższym okresie używania sprzętu.

Twarda woda – zmora wielu gospodarstw domowych, która zwiększa średnie zużycie wody.

Z reguły wybór modelu nie ma większego wpływu na zużycie wody. Zarówno pralki ładowane od przodu, jak i pralki ładowane od frontu mogą być ekonomiczne. Tak naprawdę koszt prania zależy od sposobu eksploatacji urządzenia. To dlatego w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swoim nawykom. Dzięki temu nawet codzienne włączanie pralki nie powinno uszczuplić naszego portfela.