Zaznacz stronę

Ile wytrzymuje akumulator w odkurzaczu?

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy czy automatyczny to często wybierane rozwiązanie. Szczególnie podoba się osobom, które mają dość plączących się kabli, ograniczenia swobody ruchów czy też topornych gabarytów sprzętów sprzątających. Wielu konsumentów jednak obawia się, że wytrzymałość baterii w odkurzaczu może okazać się niewystarczająca. Zwróć uwagę! Kwestie wytrzymałości akumulatora warto sprawdzić przed podjęciem decyzji zakupowej. Pomoże Ci w tym nasz artykuł!
Ile wytrzymuje bateria w odkurzaczu

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Na samym wstępie musimy zaznaczyć, iż na rynku dominują obecnie dwa zupełnie różne typy odkurzaczy bezprzewodowych. Jako, że ich konstrukcja i metoda działania znacząco, w związku z czym warto poddać je osobnej analizie.

Mowa oczywiście o robotach sprzątających (zwanych także odkurzaczami samojezdnymi) oraz o tzw. odkurzaczach pionowych. Te pierwsze uchodzą za wygodniejsze (w końcu ich praca nie wymaga naszego angażu. A przynajmniej znacząco go ogranicza), drugie – za bardziej wszechstronne i bardziej komfortowe od tradycyjnych odpowiedników.

Odkurzacz bezprzewodowy – ile wytrzymuje bateria?

Pytanie o to ile wytrzymuje bateria na jednym ładowaniu jest jednym z głównych i najważniejszych. Cóż – powinieneś wiedzieć to jeszcze przed zakupem wybranego urządzenia, aby później nie rozczarować się jego działaniem.

Czas pracy odkurzacza bezprzewodowego tak naprawdę zależy od różnych czynników. Pierwszym jest sama pojemność akumulatora. Droższe modele odkurzaczy często charakteryzują się większą pojemnością baterii, a ich czas pracy może przekroczyć nawet 2 godziny! Takie modele często też mają większą pojemność zbiornika na kurz. To, jaką pojemność baterii posiada dany model sprawdzisz chociażby na tabliczce znamionowej produktu.

Powierzchnia i tryb pracy

Sam akumulator to nie wszystko. Wiele zależy także od przedmiotu i metody odkurzania. Zarówno roboty sprzątające, jak i odkurzacze bezprzewodowe pionowe posiadają różne tryby pracy dostosowane do różnych powierzchni (podłogi twarde, dywany itd.). Moc ssania nie jest cały czas jednakowa. A to też wpływa na baterię. Sprzęt wyposażony w tryb turbo wymiecie nawet najbardziej uciążliwy brud, ale szybko się wyczerpie. I to nawet, jeśli ma baterię o dużej pojemności.

Na czas pracy urządzenia wpływają także jego elementy, takie jak wielkość turboszczotki, kamera nawigacyjna czy podświetlenie LED w głowicy odkurzacza lub czy mamy model z funkcją mycia. W końcu wszystko zużywa określoną ilość prądu. Zatem jak długo pracuje odkurzacz bezprzewodowy na jednym ładowaniu?

Jak długo wytrzymuje bateria w odkurzaczu pionowym?

Jeśli chodzi o odkurzacze pionowe to jest dość sporo modeli oferujących od 40 do nawet 180 minut pracy w trybie ekonomicznym.

Jak długo wytrzymuje bateria w robocie sprzątającym?

Jeśli mowa o robotach sprzątających, to te o mniejszej pojemności mogą działać do 90 min, a te nieco lepsze – nawet do dwóch godzin.

Czas ładowania akumulatora w odkurzaczu

Poza sprawdzeniem samej pojemności akumulatora nie możesz zapomnieć o takiej kwestii jak czas jego ładowania! Większą baterię będziesz ładować dłużej, choć z drugiej strony wiele zależy też od zastosowanej technologii. Przeciętnie, mocny akumulator ładuje się do pełna w czasie wynoszącym od 3 do 5 godzin. Oczywiście, nie zawsze trzeba czekać na pełne naładowanie się odkurzacza, aby z niego skorzystać.

W kwestii logistyki sprzątania góruje tu robot sprzątający. Większość modeli samodzielnie wyruszy do stacji dokującej w momencie wyczerpania się baterii, a po naładowaniu będzie kontynuować proces sprzątania od począwszy od tego samego miejsca.

Odkurzacz ręczny – czym się różni?

Większość odkurzaczy pionowych można przekształcić w odkurzacze ręczne. „Krótki odkurzacz” umożliwia sprzątanie kanap czy usuwanie kurzu z półek lub samochodowej tapicerki.

Z naszych obserwacji wynika, że ręczne modele bezprzewodowe „wytrzymują” na jednym ładowaniu nieznacznie dłużej. Baterie w takiej sytuacji muszą bowiem zasilić nieco mniejszą ilość elementów, niż w przypadku napędzania całego odkurzacza pionowego.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe – które mają wydajny akumulator?

Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe to rozbudowane urządzenia, posiadające liczne, zintegrowane akcesoria. Produkty te dają możliwość komfortowego i skutecznego czyszczenia podłóg twardych, dywanów czy nawet tapicerki i kanap. Jednakże jeśli chcemy mieć pewność, że dany model będzie wydajny to musimy mieć pewność, że jego bateria jest wystarczająco mocna.

Jak wykazały nasze testy, urządzenia „z górnej półki” potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć pod kątem wytrzymałości.

Przykładem modelu o bardzo wytrzymałej baterii jest Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01. Okazał się on bardzo wydajny w sprzątaniu. Pojemność baterii pozwalała na wysprzątanie domu o powierzchni ponad 200 m2. Czas pracy baterii w trybie zmiennym (czyli podczas naprzemiennego korzystania z trybu „eko”, trybo mocniejszego oraz trybu turbo) wynosił nawet 80 minut. Z kolei czas ładowania tego modelu wynosi od 4 do 5 godzin.

Podobną wytrzymałością w trybie „eko” cechował się inny bardzo dobry odkurzacz bezprzewodowy – Tefal X-Force Flex 15.60 Animal. Całkiem wydajny tryb ekonomiczny dawał możliwość sprzątania do 80 minut. Ponadto, dodatkową jego zaletą jest szybszy czas ładowania – wynoszący ok 2 godziny.

W przypadku tego odkurzacza bezprzewodowego tak wydajny był jeden tryb. Inne opcje „zjadały” baterię trochę szybciej (tryb Eco + pozwalał na ok 40 minut pracy, tryb Auto – ok 30 min, tryb Max – 15 min, tryb Boost – ok 8 min).

Może się wydawać, że długość pracy urządzenia w mocniejszych trybach jest niewielka, niemniej jednak te tryby oferowały bardzo mocne ssanie. Często regularne sprzątanie wcale nie wymaga aż tak dużej mocy ssącej.

Czy odkurzacz bezprzewodowy może być tani i wytrzymały? Okazało się, że tak. Budżetowym modelem o sporej wytrzymałości (do 70 min w trybie „ekonomicznym”) i zadowalającej efektywności okazał się chociażby Jimmy JV85 Pro. Jego akumulator ładuje się z kolei od 4 do 5 godzin.

tryb boost odkurzacza tefal x-force flex 15.60

Akumulatory w robotach sprzątających

Odkurzacze samojezdne posiadają nieco odmienny sposób działania. Dobre modele potrafią na jednym ładowaniu posprzątać obszar 80-90 m2 na różnych powierzchniach (podłogi twarde + dywany).

W naszej opinii, przyzwoity czas pracy akumulatora zaczyna się od 90 min. Oczywiście, duża pojemność baterii wiąże się z dłuższym czasem ładowania. Jednakże w przypadku robotów nie ma potrzeby odkurzania kilka razy dziennie. Jeśli jeden cykl pracy takiego odkurzacza bezprzewodowego wyczyści całą naszą podłogę, to na „kolejną misję” można go wysłać dopiero następnego dnia. A wówczas czas ładowania akumulatora wynoszący nawet 4-5 godzin nie jest problematyczny.

W naszej opinii warto wybrać model wyposażony w dobrą baterię. Zastanawiasz się jaki robot rzeczywiście poradzi obie nawet w dużym domu?

Nasze testy pozwoliły wytypować modele godne rekomendacji:

Tefal X-Plorer Serie 95 – bardzo dobry bezprzewodowy odkurzacz samojezdny o dużej mocy ssącej, doskonałych właściwościach jezdnych i bardzo wytrzymałej baterii. Czas pracy tego robota sprzątającego wynosi rekordowe 225 min!

IRobot Roomba j7+ – dobry bezprzewodowy odkurzacz samojezdny, który nie tylko sam się naładuje, wysprząta całe mieszkanie, ale także sam opróżni zebrane zanieczyszczenia dzięki rewolucyjnej stacji ładująco-czyszczącej. Bateria urządzenia pozwala na ok 75 min pracy. Podobnie wypada starszy o generację model iRobot Roomba i7+. On również posiada w zestawie specjalny zbiornik na brud. Obydwa urządzenia ładują się też dość szybko – około 120 min.

Moneual MBOT 500– to przykład taniego urządzenia o całkiem dobrych parametrach. Model ma całkiem sporą moc ssącą, zadowalająca jest także pojemność akumulatora. Pozwala ona nawet na 2 godziny prac. A to wystarczy do sprzątania dużego mieszkania lub piętra domu.

Gdzie szukać sprawdzonych modeli odkurzaczy?

Jeśli chcesz poznać rekomendowane urządzenia, to koniecznie sprawdź nasze rankingi sprzętów. Nasz zespół analityków dokłada wszelkiej staranności, aby dokładnie zweryfikować produktu na podstawie własnych tekstów, rozmów z serwisantami, przedstawicielami marek, analiz międzynarodowych rankingów czy opinii klienta.

Żywotność baterii – pytania i wątpliwości

Ładowanie i czas pracy baterii to jedno. Wielu zastanawia się także, jaka jest jej żywotność. W końcu pojemność baterii z czasem spada, a w raz z nią – efektywność urządzenia.

W przypadku topowych marek gwarancja na baterię wynosi co najmniej 2 lata. A to oznacza, że bateria nie powinna wcześniej ulec zużyciu. Tak wygląda chociażby w przypadku akumulatorów do modeli Tefal X-Force Flex. Podobnie wygląda także w przypadku modeli Philipsa. Tutaj producent deklaruje, że żywotność baterii w ciągu tych 2 lat nie powinna spaść nawet przy codziennym użytkowaniu i ładowaniu.

Nie gorzej wygląda wytrzymałość akumulatora w przypadku robotów sprzątających. W przypadku odkurzacza samojezdnego iRobot Roomba żywotność może wynieść nawet 2-3 lata. Zwłaszcza, jeśli będziemy dbać o baterie stosując się do wskazówek producenta.

Czy można dokupić sam akumulator?

No dobrze, a co jeśli miną 2 lata i wydajność akumulatora spadnie. Czy można wymienić samą baterię? W przypadku sprzętu topowych marek nie jest to problemem. Jeśli posiadasz sprzęt renomowanych producentów działających na polskim rynku, takich jak Tefal, Philips, czy iRobot Roomba to z łatwością dokupisz różne części zamienne, w tym akumulatory do swojego modelu.

W przypadku większości modeli wymiana akumulatora jest prosta i nie musi być wykonywana w ramach serwisu. Uproszczoną procedurę posiadają zwłaszcza odkurzacze pionowe. Baterię wpina się i wypina podobnie jak pojemnik na kurz.

Odkurzacz bezprzewodowy i akumulator – nie dla Ciebie?

Jeśli nie przekonują Cię ograniczenia w czasie pracy odkurzaczy bezprzewodowych i nieunikniona wymiana akumulatora po kilku latach to zawsze możesz postawić na dobry sprzęt zasilany sieciowo. Sprawdź koniecznie nasze rankingi: