Zaznacz stronę

Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza. Trudno się temu dziwić, skoro jakość powietrza w wielu polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza w sezonie zimowym! Aby jednak móc cieszyć się skutecznym działaniem oczyszczaczy powietrza należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Istotne jest ustawienie oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu oraz prawidłowe zarządzanie czasem jego pracy.

Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza

Czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas?

Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza? Wiele osób wychodzi z założenia, że domowy oczyszczacz powietrza powinien chodzić tylko wtedy, gdy w pomieszczeniach przebywają domownicy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, większość ekspertów uważa jednak, że oczyszczacz powietrza powinien być włączony całą dobę – nawet na niskich obrotach.

Oczyszczacze powietrza – dlaczego powinny pracować non stop?

Wiele osób zastanawia się, skąd wynika takie zalecenie. Należy pamiętać, że cyrkulacja powietrza trwa w pomieszczeniu całą dobę. Wymiana powietrza ze środowiskiem zewnętrznym odbywa także przy zamkniętych drzwiach i oknach, a wraz z powietrzem z zewnątrz do naszego domu przedostaje się cała masa zanieczyszczeń. Jeśli wyłączymy oczyszczacz to zanieczyszczone powietrze nie będzie filtrowane podczas naszej nieobecności.

Jeśli włączymy oczyszczacz po powrocie to minie trochę czasu, zanim ponownie będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem. To, ile czasu zajmie przefiltrowanie powietrza zależy od wielkości pomieszczenia. Jeden pokój może być już czysty po godzinie. Z kolei na przefiltrowanie całego mieszkania możemy czekać nawet kilka godzin.

Jeśli boisz się, że chodzące cały czas urządzenie odbije się na domowym budżecie to rozważ zakup oczyszczacza, który będzie na bieżąco analizować poziom zanieczyszczeń. Wówczas oczyszczacz z trybem automatycznym nie będzie cały czas chodzi na wysokich obrotach. Czujniki automatycznie wyłączą urządzenie, gdy powietrze będzie czyste i uruchomią je ponownie, gdy wzrośnie poziom smogu.

Oczyszczacz powietrza, a otwarte okno

Często pojawia się pytanie, czy można korzystać z oczyszczacza powietrza przy otwartym oknie. Jest to jak najbardziej możliwe. Przeciwwskazanie do otwierania okna pojawia się jednie wówczas, gdy stężenie smogu na zewnątrz jest bardzo wysokie. Wówczas zanieczyszczenia mogą napływać do wnętrza w takiej ilości, że nawet najlepszy oczyszczacz sobie z nimi nie poradzi.

Powinniśmy zastanowić się także jak ustawić oczyszczacz powietrza. Zaleca się, żeby ustawienie oczyszczacza zawsze było w pobliżu okna. Jeżeli planujemy filtrować powietrze na większej przestrzeni (np. w salonie połączonym z kuchnią) to należy zadbać o to, aby wokół urządzenia był swobodny przepływ powietrza.

Czy oczyszczacz może pracować w przypadku pomieszczenia o dużej wilgotności? Jak najbardziej! Co prawda oczyszczacze nie niwelują poziomu wilgoci, ale potrafią zapobiegać powstawaniu pleśni. Należy tylko zadbać o dobre filtry (najlepiej filtry HEPA), a także kontrolować żywotność filtrów.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza?

W to, że warto kupić oczyszczacz powietrza nikt raczej nie wątpi. Dzięki niemu można mieć pewność, ze jakość powietrza w pomieszczeniu zawsze będzie optymalna. A tym bardziej jest to ważne w sypialni czy pokoju dziecka. Większość renomowanych urządzeń posiada cichy tryb nocny, który dba o nasze powietrze gdy śpimy.

Jeśli przed Tobą dylemat wyboru oczyszczacza powietrza to koniecznie sprawdź nasz najnowszy RANKING tych urządzeń. Zachęcamy także do lektury naszych poradników, dzięki którym temat oczyszczaczy przestanie mieć dla Ciebie tajemnice! Dowiesz się z nich m.in. jakiego typu urządzenia są dostępne na rynku, jak często wymieniać filtry oraz jakiego trybu oczyszczacza używać, aby jego skuteczność była optymalna!