Zaznacz stronę

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry

Brzydki zapach, ślady pleśni i liczne zabrudzenia? To znak, że pora zajrzeć do pralki! W tekście podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry.

Dzięki sprawdzonym trikom dokładnie wyczyścisz całe urządzenie. Umyjesz nie tylko bęben i kołnierz, ale też filtr i pojemnik na detergenty. Zobacz, jak z pomocą popularnych produktów zadbać o utrzymanie sprzętu w czystości.

Pokazujemy jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry

Czyszczenie bębna

Czyszczenie pralki zacznij od umycia bębna. To miejsce, w którym dość często pojawia się pleśń, a sygnałem ostrzegawczym jest wydobywający się z wnętrza nieprzyjemny zapach. Niestety, brzydka woń z pralki szybko przechodzi na wyprane ubrania. Odzież nie nadaje się do noszenia i wymaga powtórnego wrzucenia do pralki.

Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie urządzenia.

Jak w takim razie skutecznie odświeżyć bęben? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po praniu? Wiele zależy od tego, jaki masz model pralki. Przykładowo modele marki Samsung mają wbudowane eco czyszczenie bębna.

Jeśli posiadasz urządzenie z automatycznym programem czyszczącym, to sprawa jest prosta. Wystarczy, że wybierzesz opcję autoczyszczenia i uruchomisz puste pranie, czyli cykl prania bez ubrań. Co ważne, aby dokładnie wyczyścić bęben, nie musisz dodawać środków czyszczących. Twoim jedynym zadaniem jest wybór odpowiedniego programu.

A jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry bez funkcji autoczyszczenia? Tu doskonale sprawdzi się czyszczenie pralki octem.

Na początku ustaw wysoką temperaturę, a do szufladki na proszek wlej szklankę octu. To niezawodny środek wykorzystywany do usuwania pleśni, wapiennego osadu i innych zanieczyszczeń. Dzięki niemu czyszczenie pralki jest nie tylko efektowne, ale też higieniczne.

W kolejnym kroku uruchom cykl bez wsadu. W rezultacie wnętrze pralki ładowanej od góry zostanie dokładnie odświeżone.

Pamiętaj też, aby po skończonym czyszczeniu zostawić otwartą klapę oraz bęben. Dzięki temu sprzęt szybciej wyschnie. To z kolei zapobiegnie powstawaniu pleśni i brzydkich zapachów w urządzeniu.

Czyszczenie pralki ładowanej od góry – uszczelka

Podczas czyszczenia pralki ładowanej od góry, nie zapomnij o gumowym kołnierzu. W uszczelce zbiera się nie tylko brud, ale też resztki detergentów, sierść, a nawet drobne przedmioty. Jeśli nie chcesz, aby zanieczyszczenia trafiły do kolejnego prania, zadbaj o czystość kołnierza. Pozwoli to zapobiec rozwojowi grzyba w pralce.

W tym celu zacznij od odłączenia sprzętu od zasilania. Następnie papierowym ręcznikiem zbierz widoczne zabrudzenia. Na uszczelce pojawiła się pleśń? Do czyszczenia pralki ładowanej od góry wykorzystaj odrobinę octu. Jeśli nie masz octu pod ręką, zastosuj mleczko do czyszczenia łazienek. Nasącz wybranym preparatem wnętrze kołnierza i pozostaw na chwilę. Po upływie kilku minut wytrzyj mokrą szmatką całą uszczelkę.

Na końcu podłącz pralkę do zasilania. W przypadku, gdy zapach użytych środków jest mocno wyczuwalny, uruchom puste pranie.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Mycie pojemnika na proszek

Pojemnik na proszek i filtr – to kolejne elementy, jakie należy umyć w pralce ładowanej od góry.

Aby wyczyścić pojemnik, odłącz sprzęt od zasilania. Następnie wymontuj zbiornik z urządzenia i rozłóż na części. Wszystkie elementy dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Płukanie pod prysznicem wystarczy, aby usunąć z pojemnika zalegające resztki proszku.

A co, jeśli dozownik wymaga porządnego czyszczenia? Jest na to sposób! Wymieszaj w gorącej wodzie ocet i w takiej mieszance namocz zbiornik. Wystarczy pół godziny namaczania, aby wyglądał jak nowy. Co ważne, ocet możesz zastąpić odrobiną płynu przeznaczonego do zmywania naczyń.

A do usunięcia niewielkich zabrudzeń użyj szczoteczki do zębów. Z jej pomocą dokładnie wyszoruj każdą przegródkę, a następnie całość spłucz pod bieżącą wodą. Na końcu zamontuj dozownik na swoim miejscu i podłącz urządzenie do prądu.

Pralka ładowana od góry -czyszczenie filtra

Po czyszczeniu zbiornika na detergenty, pora na oczyszczenie filtra. Jak to zrobić w pralce ładowanej od góry? I czy we wszystkich pralkach proces ten przebiega tak samo? Prześledźmy go krok po kroku!

Na początku zlokalizuj filtr. Aby to zrobić, nie musisz znać szczegółowej budowy urządzenia. Zazwyczaj, w pralkach ładowanych od góry, filtr odpływowy znajduje się na samym dole. Jeśli jednak nie jesteś tego pewien, sięgnij po instrukcję obsługi.

Następnie odłącz pralkę od zasilania. Aby zapobiec zalaniu podłogi, umieść pod klapką ręczniki. Woda co do kropli musi wypłynąć z wnętrza urządzenia. Dopiero wtedy ostrożnie odkręć i wyjmij filtr.

W kolejnym kroku usuń z filtra wszystkie zanieczyszczenia i umyj filtr pod bieżącą wodą. Dla lepszych efektów dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń.

Filtr w Twojej pralce od dawna nie był czyszczony i nie wygląda dobrze? W takim razie wymocz go w wodzie i occie! Filtr można również polać specjalnym mleczkiem, a do czyszczenia wykorzystać szczoteczkę do mycia zębów. Dzięki temu szybko pozbędziesz się zabrudzeń, między innymi osadu z kamienia.

Pracę zakończ dokładnym umyciem filtra pod bieżącą wodą. Na końcu umieść go w pralce ładowanej od góry i zamknij klapę.

Uwaga: czasami w pralce ładowanej od góry filtr łączy się bezpośrednio z pompą wylotową. Oznacza to, proces jego czyszczenia odbywa się automatycznie.

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, osadu z wapnia i pleśni? Przedstawione przez nas triki sprawdzą się w każdej pralce. Warto stosować je regularnie. To najlepszy sposób, aby utrzymać wnętrze urządzenia w higienicznej czystości.

Sprawdź nasze rankingi

Z czasem może się okazać , że sensowym rozwiązaniem może okazać się zakup nowej pralki. Znalezienie odpowiedniego modelu to jednak nie lada wyzwanie. Możesz po raz kolejny zdecydować się na zakup pralki ładowanej od góry lub pralki slim jeśli gabaryty urządzenia mają dla Ciebie znaecznie. Jeśli nie to warto rozważyć także pralki ładowane od frontu, które oprócz dużej pojemności ofertują dużo praktycznych rozwiązań.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się dodatkowo na zakup suszarki do prania lub pralko suszarki do ubrań by nie tracić czasu na wyciąganie i wieszanie prania. Takie urządzenia również występują w bardziej kompaktowych wymiarach. Porównaliśmy najlepsze modele poblikując ranking pralko suszarek slim oraz zestawienie pokazujące najlepsze wąskie suszarki slim.

Jeśli nie wiesz co kupić to przydatny może okazać się nasz artykuł pralka czy pralko suszarka, w którym omawiamy wady i zalety każdego z rozwiązań.