Nawilżacz powietrza czy warto kupić i co daje jego używanie
Nawilżacz powietrza – sprzęt, który dba o optymalne nawilżenie czy kolejny gadżet w domu? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem urządzenia, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Wyjaśniamy w nim, czy nawilżacz rzeczywiście zdaje egzamin w starciu z suchym powietrzem. Sprawdzamy też, kiedy może być najbardziej potrzebny i jak wypada w porównaniu z tradycyjnymi sposobami nawilżenia powietrza w domu. Dzięki lekturze poradnika masz szansę kupić sprzęt, który w 100% spełni Twoje oczekiwania.

Czym jest nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza to niewielkie urządzenie, które poprawia jakość powietrza w mieszkaniu. Chroni przed konsekwencjami suchego powietrza, które oddziałuje na nasze samopoczucie i przedmioty codziennego użytku. Urządzenie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
To, jak działa nawilżacz powietrza w głównej mierze zależy od modelu. Można jednak przyjąć, że wszystkie sprzęty wytwarzają parę wodną, która jest rozprowadzana po domu. W efekcie poziom wilgotności powietrza jest optymalny dla naszego zdrowia.
Co daje nawilżacz powietrza?
Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna oscylować od 40 do 60%. W takich warunkach czujemy się najbardziej komfortowo. Działanie nawilżacza powietrza umożliwia utrzymanie takiego poziomu, co przekłada się na nasze samopoczucie.
Niska wilgotność powietrza powoduje bowiem negatywne skutki dla zdrowia. Zaostrza alergie skórne, ponieważ w suchym powietrzu znajduje się więcej bakterii. Powoduje też choroby układu oddechowego i obniża odporność. Ponadto zbyt suche powietrze odpowiada za spadek koncentracji, bóle głowy i przesuszenie skóry. Pod jego wpływem zwierzęta zaczynają intensywnie gubić sierść, a liście roślin żółknąć.
Zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza może więc uchronić przed negatywnymi konsekwencjami nie tylko zdrowotnymi. Zadanie to z pewnością ułatwia dobry nawilżacz powietrza.
Czy nawilżacz powietrza jest potrzebny?
Nawilżacz powietrza świetnie sprawdza się w sezonie grzewczym, gdy problemem wielu mieszkań jest suche powietrze. Niektóre modele posiadają oczyszczacz powietrza. Dzięki temu nawilżone powietrze jest dodatkowo oczyszczone z drobnoustrojów i wirusów.
Ale nawilżacz zdaje egzamin nie tylko w okresie grzewczym. Doskonale sprawdza się latem, tam gdzie działa klimatyzacja odpowiedzialna za suche powietrze. Wybrane modele mogą emitować parę wodną w postaci ciepłej lub zimnej mgiełki. Tym samym dają ukojenie, gdy wysoka temperatura daje się domownikom we znaki.
Za wyborem tego typu sprzętu przemawiają też niskie koszty eksploatacji. Na rynku znajdziemy modele, które wyróżnia niewielki pobór prądu. Tym bardziej że urządzenie nie powinno pracować non stop. Wystarczy, że wilgotność powietrza osiągnie poziom 50%. Gdy powietrze zostanie odpowiednio nawilżone, można urządzenie wyłączyć.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Czy warto kupić nawilżacz powietrza?
Wiele osób zastanawia się, co konkretnie może dać nawilżacz powietrza. Czy warto kupować kolejne urządzenie do domu, a jeśli tak to, to dlaczego?
Zdaniem wielu użytkowników zakup nawilżacza do domu to inwestycja w dobre samopoczucie i zdrowy sen. Żadne z domowych sposobów nie daje tak dobrych efektów jak nawilżanie powietrza nawilżaczem. Domowe metody takie jak rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach czy regularne wietrzenie nie są w stanie znacząco polepszyć jakości powietrza.
Dlatego, aby zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w domu, wystarczy dobrej jakości sprzęt i stosowanie się do zaleceń producenta.
Te zazwyczaj dotyczą regularnej wymiany filtrów i czyszczenia zbiornika na wodę. W instrukcji obsługi znajdziesz też informację, jaka woda do nawilżacza powietrza sprawdzi się najlepiej i co ile należy ją wymieniać. Nawilżacze powietrza są więc proste w obsłudze i właściwie użytkowane mogą służyć przez wiele lat.
Są też dość ciche. Najcichsze modele na rynku generują hałas na poziomie zaledwie 20 decybeli! To tyle ile dźwięk szeptu! Dzięki temu w czasie pracy nie zakłócają snu ani odpoczynku domownikom.
Urządzenie najlepiej ustawić w pomieszczeniu, w którym toczy się nasze życie: w gabinecie, salonie lub w sypialni. Najważniejsze, by wybrane miejsce znajdowało się z dala od źródeł ciepła, które mogą wpłynąć na pracę sprzętu. Wielu rodziców umieszcza osobny nawilżacz w pokojach dziecięcych, co zapewnia najmłodszym zdrowszy sen. Dzieci bowiem są najbardziej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych. Dobrej jakości sprzęt zapobiega wysuszaniu błon śluzowych, dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje.
Dlaczego jeszcze warto kupić nawilżacz powietrza? Ponieważ wiele urządzeń posiada czujnik wilgotności. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia pomieszczeń. Jest to o tyle ważne, że nieprzyjemne dolegliwości powoduje nie tylko suche powietrze. Równie niekorzystna dla zdrowia jest wysoka wilgotność powietrza. Nadmiar wilgoci w powietrzu prowadzi do rozwoju grzybów i bakterii, przyczynia się do powstawania pleśni. Zbyt wilgotne powietrze negatywnie oddziałuje na meble, drewniane podłogi, a nawet ubrania. Zastosowanie czujnika zapobiega więc rozprzestrzenianiu się wilgoci.
Jakie jeszcze inne dodatkowe funkcje poza czujnikiem warto uwzględnić? Z pewnością autoczyszczenie, dzięki któremu można ograniczyć osiadanie kamienia w nawilżaczu. Kolejną przydatną opcją jest regulacja intensywności oświetlenia. Funkcja ta pozwala wykorzystywać nawilżacz jako lampkę nocną. Ponadto funkcja automatycznego wyłączenia, która zapobiega krążeniu suchego powietrza w pomieszczeniu i wpływa na energooszczędność.
Wiele modeli, w tym te wskazane przez ranking nawilżaczy powietrza posiada też jonizator. Jego zadaniem jest generowanie jonów ujemnych, które neutralizują jony dodatnie wytwarzane przez sprzęt elektroniczny. Ponadto jony przywierają do cząsteczek zanieczyszczeń, dzięki czemu stają się cięższe. W efekcie są łatwiejsze do wyłapania przez oczyszczacz powietrza.
Osobom szukającym rozwiązań 2w1 polecamy też oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem. Niestety, tego typu oczyszczacze powietrza są dość drogie. Dlatego wielu konsumentów decyduje się kupić dwa oddzielne urządzenia.
Jaki nawilżacz powietrza kupić?
Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje nawilżaczy. Modele różnią się między sobą sposobem działania oraz wydajnością. Do wyboru mamy:
- nawilżacze ultradźwiękowe
- nawilżacze ewaporacyjne
- nawilżacze parowe
- nawilżacze tradycyjne (ceramiczne)
To, jaki wybrać nawilżacz powietrza zależy od naszych potrzeb. Wśród nich wymienić możemy wielkość pomieszczeń, głośność pracy czy zastosowanie dodatkowych funkcji.
Nawilżacze ultradźwiękowe
To urządzenia o najbardziej skomplikowanej budowie. Wykorzystując fale dźwiękowe, rozbijają cząsteczki wody i wszystko to, co się w niej znajduje. Ich zaletą jest cicha praca oraz niski pobór energii. Modele te pozwalają też precyzyjnie regulować poziom wilgotności.
Nawilżacz ultradźwiękowy nie jest jednak pozbawiony wad. Największym minusem jest konieczność stosowania wody destylowanej, co zwiększa koszty eksploatacji. Używanie wody z kranu negatywnie wpływa na drogi oddechowe. Poza tym odradza się jego stosowanie właścicielom zwierząt domowych. Zwierzęta słyszą ultradźwięki, co na dłuższą metę może być dla nich męczące.
Nawilżacze ewaporacyjne
W przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych modele ewaporacyjne są całkowicie bezpieczne. Ich działanie polega na zasysaniu powietrza z mieszkania, które następnie przechodzi przez matę ewaporacyjną. Po nawilżeniu powietrze wraca do pomieszczenia.
Zaletą nawilżaczy ewaporacyjnych jest niskie zużycie prądu oraz oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów. Szczególnie jeśli są wyposażone w filtr HEPA lub węglowy. Z tego powodu są zalecane między innymi dla alergików. Nawilżacz ewaporacyjny jest też doskonałym wyborem do pokoju dziecka. Ewaporacja jest bowiem uznana za najzdrowszą metodę nawilżania.
Nawilżacze parowe
Sporą popularnością cieszą się też modele parowe. Urządzenia są wyposażone w grzałkę, która podgrzewa wodę, dzięki czemu w pomieszczeniu rozchodzi się mgiełka. Zaletą modeli jest oczyszczanie powietrza z bakterii, które odbywa się dzięki wysokiej temperaturze. Za ich zakupem przemawia też możliwość aromaterapii. Urządzenia oprócz nawilżania powietrza w mieszaniu, wypełniają je przyjemnym aromatem.
Niestety, nawilżacz parowy stwarza ryzyko poparzenia. Gorąca para wodna jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, dlatego model zaleca się ustawić poza ich zasięgiem. Jeszcze przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie ustawić nawilżacz powietrza. Od właściwego ustawienia zależy nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale też wydajność urządzenia.
Nawilżacze ceramiczne
Ostatni typ nawilżaczy to modele ceramiczne. Takie nawilżacze powietrza to nic innego jak zbiorniki z wodą, które po napełnieniu zawiesza na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła rozchodzi się w danym pomieszczeniu. Urządzenia te cechuje jednak niska wydajność nawilżania. Ich zastosowanie tylko nieznacznie zmienia wilgotność powietrza w mieszkaniu. Z tego powodu pełnią raczej funkcję dekoracyjną.