Zaznacz stronę

Odkurzacz workowy czy bezworkowy

Zepsuł Ci się stary odkurzacz i poszukujesz nowego modelu? Z jednej strony uważasz, że tradycyjne modele są doskonale sprawdzone, z drugiej kusi Cię szeroka oferta nowoczesnych odkurzaczy bezworkowych? Który będzie lepszy? Wygodniejszy? Jeśli właśnie nurtuje Cię pytanie „kupić odkurzacz workowy czy bezworkowy?” to koniecznie przeczytaj ten artykuł! Przybliżymy Ci nieco charakterystykę odkurzaczy różnego typu i pomożemy w podjęciu właściwej decyzji!

Odkurzacz workowy czy bezworkowy

Cel podstawowy: skuteczne i komfortowe odkurzanie!

Rynek urządzeń odkurzających jest obecnie bardzo rozbudowany. Ilość różnorakich sprzętów może wręcz przyprawić o zawroty głowy! Istotna jest jedna rzecz: wybrany przez nas typ odkurzacza powinien umożliwić nam skuteczne i możliwie komfortowe odkurzanie. Na szczęście obecnie nietrudno znaleźć sprzęt, który może w pewnym stopniu ułatwić wykonywanie obowiązków domowych!

Odkurzacze bezworkowe i odkurzacze workowe – czym się różnią?

Jednym z podstawowych podziałów współczesnych sprzętów odkurzających jest podział na modele bezworkowe i workowe. Który z nich jest w stanie zapewnić maksymalną efektywność sprzątania? Jeśli chodzi o skuteczność odkurzania, to obecność worka lub jego brak nie ma większego znaczenia. Zasada działania i posługiwania się odkurzaczem jest taka sama, a moc ssąca i możliwości zbierania zanieczyszczeń zależą od innych czynników i podzespołów danego urządzenia.

Jak dokładnie działa odkurzacz workowy? Zazwyczaj odkurzaczami workowymi są tzw. modele tradycyjne, zasilane sieciowo, składające się z „korpusu” odkurzacza i długiej rury zakończonej głowicą ssącą. Mechanizm pracy takiego sprzętu jest prostu: przez rurę wsysane są zanieczyszczenia, które na koniec lądują w worku, który zamontowany jest wewnątrz odkurzacza. Gdy po jakiś czasie worek się zapełni, należy go po prostu wyjąć, wyrzucić i zamontować nowy.

Odkurzacze bezworkowe, jak można się domyślać, nie posiadają owego worka. Wyposażone są we wbudowany pojemnik na zanieczyszczenia z filtrem. Gdy ten się zapełni (co widać gołym okiem, gdyż pojemniki zazwyczaj są transparentne), należy go wypiąć, brudy wysypać, wyczyścić filtr (jeśli to konieczne) i wpiąć pojemnik z powrotem do urządzenia. Modelami pozbawionymi worka są najczęściej odkurzacze bezprzewodowe (odkurzacze pionowe i roboty sprzątające), choć obecnie nietrudno nawet znaleźć modele zasilane sieciowo (pionowe lub tradycyjne), które również posiadają pojemnik zamiast worka.

Worek i pojemnik – wady i zalety

Każde z rozwiązań posiada określone wady i zalety. Jeśli chodzi o tradycyjne odkurzacze workowe to również nie można im odmówić kilku zalet. Przede wszystkim, ich cena jest znacznie niższa, oferują wysoką wydajność, a pojemność wymienialnego worka zazwyczaj jest większa, niż stałego pojemnika. Odkurzacz workowy pracuje stosunkowo cicho, a Twój kontakt z kurzem i zanieczyszczeniami jest mocno ograniczony – wszystko kumuluje się przecież w worku.

Odkurzacz workowy ma jednak swoje wady. Po pierwsze, jest mniej ekonomiczny i mniej ekologiczny. Trzeba pamiętać o regularnym kupowaniu worków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednorazowo może nie wydają się duże, ale na przestrzeni lat może się z tego uzbierać całkiem spora suma pieniędzy. Inną wadą jest to, że w modelach workowych nigdy nie da się zastosować pewnych nowoczesnych mechanizmów. Chodzi przede wszystkim o samą konstrukcję odkurzacza, która pozwala na swobodne manewrowanie urządzeniem. W to w komfortowym i skutecznym odkurzaniu odgrywa kluczową rolę.

Odkurzacz bezworkowy – plusy i minusy

Największym plusem odkurzaczy bezworkowych jest brak konieczności wymiany worka. I choć nadal musisz wyrzucić śmieci zebrane przez odkurzacz, to korzystanie z jednego, stałego pojemnika nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Kolejnym plusem jest to, że bezworkowe odkurzacze pozwalają nie tylko stale kontrolować poziom zapełnienia pojemnika, ale także jego zawartość. W razie wciągnięcia jakiegoś cennego przedmiotu, szybko można go odzyskać.

Większość modeli wyposażono w dodatku w technologię cyklonową ssania, co wiąże się z większą mocą urządzenia. Dodatkowo większość modeli bezworkowych to także odkurzacze bezprzewodowe – a to znacznie większa komfort użytkowania.

Minusem odkurzaczy bezworkowych jest nieco większy poziom hałasu niż w przypadku odkurzaczy z workiem. Co prawda, najlepsze modele odkurzaczy pionowych pracują bardzo cicho, ale są też dużo droższe. Innym minusem jest bezpośredni kontakt z kurzem podczas opróżniania zbiornika.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Mam alergię: wybrać odkurzacz z workiem czy bez?

Dylemat jaki odkurzacz – workowy czy bezworkowy – wybrać, jest szczególnie istotny dla alergików. I trudno się temu dziwić. Tutaj szala korzyści przesuwa się na rzecz odkurzaczy workowych. Wprawdzie odkurzacze bezworkowe również wyposażone są w wysokowydajne filtry, jednakże podczas opróżniania pojemnika pojawia się ryzyko kontaktu z alergenami. Z kolei, jeśli chodzi o odkurzacze workowe, to wszelki kurz, zarodniki pleśni czy zarodniki grzybów wciągane są do wnętrza odkurzacza. I choć sam worek może i przepuszcza powietrze, ale jednak zatrzymuje zanieczyszczenia. Worek ogranicza unoszenie się alergenów, co jest dla alergików dużym udogodnieniem!

A zatem, jeśli jesteś alergikiem to zalecamy wybór tradycyjnego modelu odkurzacza wyposażonego w worek. O czy pamiętać wybierając ostateczny model? Przede wszystkim, zwróć w odkurzaczach workowych uwagę na system filtracji, moc ssania, długość kabla zasilającego oraz wskaźnik zapełnienia worka. Wiele modeli go nie posiada i powoduje to pewne komplikacje. W końcu przypadku odkurzacza workowego nie widać ile zanieczyszczeń znajduje się w środku urządzenia.

Odkurzacz bezworkowy a system filtracji

Nie oznacza to jednak, że odkurzacze bezworkowe nie mogą być stosowane przez alergików. Większość renomowanych producentów używa najefektywniejszych filtrów dostępnych na rynku (takich jak np. filtr HEPA). Są to filtry wielokrotnego użytku, które można myć, co bez wątpienia jest dużym plusem. Po prostu, jeśli masz alergię i opróżniasz odkurzacz bezworkowy, musisz zachować nieco większą ostrożność niż przy wyrzucaniu worków papierowych.

Jak dobrze wybrać odkurzacz workowy?

Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli odkurzaczy workowych. W przypadku odkurzaczy workowych warto zwrócić uwagę nie tylko na charakterystykę danego modelu, ale także na jego rekomendacje. Zwiększy to szansę na zakup dobrego i niezawodnego sprzętu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupisz dobry odkurzacz workowy to zachęcamy do przejrzenia naszego najnowszego rankingu odkurzaczy tradycyjnych. Możesz także rozważyć zakup odkurzacza z filtrem wodnym, który jeszcze skuteczniej pochłania roztocza oraz bakterie!

Odkurzacz bezworkowy czy workowy – zakres działania

Odkurzacz workowy vs bezworkowy? Które modele lepiej ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków? Tutaj, w naszej opinii, nieco więcej do pokazania ma bezworkowy odkurzacz. A zwłaszcza, jeśli jest sprzętem bezprzewodowym. Odkurzacze bezworkowe są często nowocześniejsze i mają konstrukcję pozwalającą im na wykonywanie bardziej zaawansowanej pracy. Przy czym wysiłek człowieka jest znacznie mniejszy. A zatem, nawet jeśli odkurzacz workowy ma taką samą moc – efektywność sprzątania może się okazać większa w przypadku modelu bezworkowego.

Jak działa odkurzacz bezworkowy akumulatorowy? Zależy czy mamy do czynienia z odkurzaczem pionowym czy robotem sprzątającym.

Odkurzacz bezprzewodowy pionowy

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy to jeden z najczęściej wybieranych typów odkurzaczy nie posiadających worka. W takim odkurzaczu bezworkowym mamy do czynienia z zupełnie inną konstrukcją, niż w przypadku tradycyjnego modelu. Jest to przede wszystkim bardzo zwrotny odkurzacz, którego używanie jest bez wątpienia bardziej komfortowe.

Z łatwością przeniesiesz odkurzacz pionowy i wyczyścić z jego pomocą miejsca oddalone od źródeł zasilania. Odkurzacze pionowe w bardzo komfortowy sposób pozwalają także na czyszczenie przestrzeni pod sufitami.

Silnik i zbiornik odkurzacza pionowego znajdują są w jego „górnej” części. Ergonomiczny uchwyt umieszczony jest nad nimi. Sam odkurzacz jest zatem urządzeniem niewielkich rozmiarów, a zakres jego działania zależy od posiadanych akcesoriów. Podstawowym minimum jest rura z turboszczotką do odkurzania podłóg.

Akcesoria – odkurzacz bezworkowy pionowy

Modułowa konstrukcja modeli pionowych pozwala na znaczne rozszerzenie zakresu ich działania. Zależy on od dostępnych akcesoriów. Odkurzacz pionowy może być jednocześnie praktycznym odkurzaczem ręcznym, z pomocą którego wyczyścimy wnętrze samochodu, tapicerkę meblową czy bawet kuchenny blat. Takiej możliwości próżno szukać pośród odkurzaczy workowych.

Jeśli chodzi o renomowane modele pionowe to praktycznie zawsze w zestawie znajdziesz szczotki o różnym zastosowaniu. Producenci odkurzaczy bezworkowych wręcz prześcigają się obecnie w pomysłach na nowe dodatki. Model wyposażony w różne końcówki pozwoli na skuteczne czyszczenie różnych powierzchni. Obecnie absolutnym standardem są turboszczotki do sprzątania parkietu, dywanów, mebli, szafek kuchennych, a nawet firan! Nowoczesne turboszczotki nie tylko wciągają wszelki brud i zanieczyszczenia, ale także radzą sobie z dokładnym zebraniem sierści. Większość modeli pionowych posiada także komplet końcówek ułatwiających odkurzanie wąskich miejsc, takich jak szczeliny między meblami. Ssawki szczelinowe przydają się także to odkurzania samochodu.

Niektóre nowoczesne odkurzacze pionowe wyposażone został w elastyczne rury typu „flex” (przykładami mogą być testowane przez nas modele Tefal X-Force Flex 11.60, Tefal X-Force Flex 15.60 lub Jimmy V85 Pro). Dzięki specjalnej konstrukcji rury można wyczyścić trudno dostępne miejsca pod meblami bez zginania się. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, ale zwłaszcza dla osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa.

Zbiornik z kurzem przez opróżnieniem
Zbiornik z kurzem przez opróżnieniem

Jaki odkurzacz bezworkowy pionowy kupić?

Nie da się ukryć, że obecność akcesoriów sprzyja zwiększonej skuteczności odkurzania, skraca czas naszej pracy i zwiększa nasz komfort. Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz pionowy?

Poza ilością gadżetów, istotna jest siła ssania. Zarówno odkurzacze , jak bezworkowe mogą zaskoczyć swoją mocą, trzeba się jednak liczyć z tym, że poziom hałasu podczas intensywne pracy odkurzacza bezworkowego będzie wyższy. Dlatego warto postawić na model, który posiada regulację mocy ssącej. Dobre modele w trybie ekonomicznym pracują cicho i skutecznie, co wykazały nasze testy.

Wybierając odkurzacz pionowy zwróć też uwagę na pojemność zbiornika. Im jest większa, tym więcej powierzchni wyczyścisz bez konieczności opróżniania. Plusem jest to, że w modelach bezworkowych cały czas możesz kontrolować zapełnienie pojemnika, podczas gdy zapełnienie worka w modelu tradycyjnym często pozostaje tajemnicą.

Przykładów odkurzaczy bezworkowych jest wiele. W sklepach spotkasz się z całą ofertą odkurzaczy pionowych. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszymi rankingami, w których wytypowaliśmy najlepsze i najbardziej niezawodne modele:

Bezworkowy odkurzacz samojezdny

Kolejnym przykładem bezworkowego odkurzacza jest odkurzacz samojezdny, zwany także robotem sprzątającym. Jest to zupełnie inny typ sprzętu, który ma może nieco mniejszy zakres działania niż odkurzacze tradycyjne i pionowe. Jego przewaga polega na tym, że jest prawie bezobsługowy.

Roboty sprzątające same poruszają się po naszych podłogach, zbierając zanieczyszczenia nawet podczas naszej nieobecności. I choć nie zastąpią „normalnego” odkurzacza w 100%, to potrafią bardzo skutecznie zadbać o utrzymanie czystości w naszych domach. Mając dobrego robota sprzątającego po normalny odkurzacz będziesz sięgać znacznie, znacznie rzadziej.

Jeśli chodzi o zakres mocy odkurzacza samojezdnego, to bywa ona wręcz imponująca. Warto wybrać mocny model, który sprzątnie wszystkie zanieczyszczenia nie tylko z podłóg twardych, ale i dywanów. Warto zwrócić też uwagę na pojemność zbiornika – ten musimy opróżniać samodzielnie, tak jak w przypadku modeli pionowych.

odczepiany pojemnik na zanieczyszczenia irobot roomba j7+
zapełniony mąką pojemnik robota moneual mbot 500

Robot sprzątający samoczyszczący

Rewolucyjne rozwiązanie zostało zastosowane w dwóch modelach iRobotów Roomba. Po zakończeniu odkurzania, robot sam wraca do stacji ładująco-czyszczącej, gdzie zanieczyszczenia ze zbiornika wciągane są do specjalnego worka. Stanowi to pewne połączenie koncepcji odkurzacza workowego i bezworkowego. Efekt? Praca tych robotów sprzątających wymaga od nas jeszcze mniej atencji!

Z naszymi testami tych rewolucyjnych robotów sprzątających możesz zapoznać się tutaj:

Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi rankingami najlepszych robotów sprzątających:

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – czy już wiesz?

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci rozstrzygnąć dylemat „odkurzacz workowy czy bezworkowy” i wiesz już, jakie są zalety odkurzacza workowego, a jakie modeli wyposażonych w pojemnik. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze poradniki i rankingi pomogły Ci wybrać odpowiedni odkurzacz, z którego będziesz w pełni zadowolony!