Zaznacz stronę

Dlaczego zmywarka nie pobiera soli? Przyczyny i rozwiązania

Regularne dozowanie soli chroni zmywarkę przed kamieniem. Jest zalecane przez producentów sprzętu AGD i dotyczy wszystkich modeli. Niestety, czasami zmywarka nie pobiera soli z zasobnika, mimo prawidłowych ustawień. Jak poradzić sobie z tego typu usterką?

Poniżej zebraliśmy 4 najczęstsze przyczyny awarii. To przede wszystkich wadliwe działanie wybranych komponentów, między innymi elektrozaworu i czujnika twardości wody. Który z nich dotyczy Twojej zmywarki? Już teraz sprawdź, dlaczego sprzęt odmówił posłuszeństwa i jak rozwiązać ten problem. Zobacz co zrobić jeśli zmywarka nie bierze soli.

Zmywarka nie pobiera soli

Do czego potrzebna jest sól w zmywarce?

Powszechnie uważa się, że sól zmiękcza wodę. Z tego powodu należy ją regularnie dosypywać do sprzętu, aby uniknąć osadu z kamienia. Jest to jednak pewne uproszczenie, które postaramy się wyjaśnić w kolejnych akapitach.

Sól jest ważna, ale kluczową rolę odgrywa żywica jonowymienna. Jej zadaniem jest bowiem usuwanie jonów magnezu i wapnia z wnętrza zmywarki, co w konsekwencji prowadzi do zmiękczania wody. Niestety, właściwości żywicy kończą się po kilku cyklach zmywania. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie soli, która regeneruje żywicę.

Wniosek jest więc prosty. Sól jest niezbędna do prawidłowego działania zmywarki. Zwiększa jej żywotność. Brak soli w zmywarce powoduje, że żywica jonowymienna nie może się regenerować i usuwać szkodliwe minerały z wody. To z kolei wpływa nie tylko na zmywarkę, ale również na zmywane naczynia.

Jaka sól nadaje się do zmywarki?

Prawdopodobnie wiele osób przed pierwszym użyciem zmywarki zastanawia się, jaką wybrać sól. Czy w zmywarce można stosować sól kuchenną?

Odpowiedź na to pozornie proste pytanie może zaskoczyć. Do zmywarki w żadnym razie nie należy wsypywać soli kuchennej! Jej przeznaczenie jest zupełnie inne! Używanie soli z kuchni w zmywarce może skończyć się poważną awarią sprzętu. Dlaczego?

Ponieważ sól kuchenna, himalajska czy morska zawiera minerały, które należy wypłukiwać z filtra. W przeciwnym razie może dojść do jego uszkodzenia. Podobnie jest z solą warzoną. Teoretycznie jest ona czystsza, jednak zawiera dodatki, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie filtra.

Czym w takim razie jest sól do zmywarki? W rzeczywistości jest to chlorek sodu, czyli substancja, którą znajdziemy na przykład w soli kuchennej. Występuje w postaci granul, choć jest bardziej gruboziarnista niż sól kuchenna. Dzięki temu bryłki soli wolniej rozpuszczają się w wodzie. Ponadto woda, kiedy przepływa przez pojemnik, nie zabiera ze sobą całej zawartości.

Co ważne, sól do zmywarek jest łatwo dostępna i niedroga. Znajdziemy ją w marketach, drogeriach i sklepach ze sprzętem AGD.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jak uzupełnić sól w zmywarce

Sól w zmywarce ma określone zadanie do spełnienia. Warto jednak podkreślić, że nie trafia do komory, w której są zmywane naczynia. Znajduje się w pojemniku. Zbiornik z kolei znajduje się na dnie zmywarki w pobliżu odpływu. Możesz go rozpoznać po okrągłym wieczku.

Samo dozowanie soli w zmywarce nie jest skomplikowane. Aby to zrobić, odkręć korek i zacznij wsypywać sól pojemnika. Dosypuj dotąd, aż z pojemnika wypłynie woda. Pamiętaj też, by zachować 1 cm wolnej przestrzeni poniżej linii otworu. Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, sprawdź wytyczne podane przez producenta. W tym celu sięgnij po instrukcję obsługi urządzenia. Możesz też posłużyć się specjalnym lejkiem. Dzięki temu unikniesz rozsypania soli na blacie.

Jeśli pierwszy raz dodajesz sól, nie musisz pamiętać o wsypaniu większej porcji. Nadmiar zbierze się na dnie komory. Z tego powodu nie zapominaj o włączeniu wstępnego płukania, które usunie bryłki soli. Następnie zakręć pokrywę i uruchom zmywanie. Pamiętaj, aby dobrze dokręcić nakrętkę pokrywy. Po zakończeniu pierwszego cyklu mycia kontrolka poziomu soli powinna zgasnąć.

Pamiętaj, że w czasie cyklu w pojemniku poza solą znajduje się woda. Jej zadaniem jest powolne rozpuszczanie soli, dzięki czemu powstaje roztwór solanki. Jest on pobierany przez zmywarkę podczas regeneracji. Wyjątkiem jest pierwsze użycie zmywarki. Wtedy wodę należy wcześniej wlać do zbiornika.

Kiedy uzupełniać sól w zmywarce?

Niewielkie ilości soli są dozowane w czasie każdego cyklu zmywania. Przyjmuje się, że dawka wystarcza na miesiąc pracy zmywarki. Dlatego pojemnik należy uzupełniać raz w miesiącu. Pamiętaj jednak, że taka częstotliwość nie sprawdzi się w każdym domu.

Konkretny czas zależy od używanych programów oraz od tego, jak często włączasz zmywarkę. Dlatego producenci rozwiązali ten problem i niektóre modele zmywarek posiadają specjalne kontrolki. Ich zadaniem jest informowanie o braku soli i konieczności dosypania jej do pojemnika.

Zmywarka nie pobiera soli – najczęstsze przyczyny

Jak napisaliśmy wyżej, sól korzystnie wpływa na działanie zmywarki. Decyduje też o wyglądzie naczyń, dlatego należy ją wsypywać do wszystkich zmywarek, bez względu na markę. Takie są wytyczne producentów. Niestety, każdy model może mieć też problem z jej dozowaniem.

Zwykle, jeśli zmywarka nie zużywa soli, możemy podejrzewać jedną z czterech usterek. Są to:

  • wadliwy czujnik twardości wody
  • uszkodzony elektrozawór
  • niedrożne kanały
  • złe ustawienie twardości wody

W kolejnych paragrafach szczegółowo omawiamy najczęstsze przyczyny awarii. Sprawdź, który element działa nieprawidłowo i jak naprawić swoją zmywarkę. Dzięki temu naczynia znów będą wyglądały jak nowe, a zmywarka rozpocznie pracę na pełnych obrotach.

Wadliwy czujnik twardości wody

Nowoczesne zmywarki są wyposażone w rozwiązania, które maksymalnie ułatwiają pracę w kuchni. Jednym z takich rozwiązań jest czujnik twardości wody. Tę funkcję posiadają między innymi modele Bosch, Samsung i Siemens.

Jak pewnie się domyślasz, czujnik kontroluje twardość wody i reguluje użycie soli. Sól z kolei, jak już powiedzieliśmy wcześniej, wpływa na zmiękczanie wody. Jeżeli zmywarka nie pobiera soli, to można podejrzewać problem z czujnikiem. Wtedy sól pozostaje w zasobniku. Niektóre modele zmywarek sygnalizują awarię poprzez odpowiedni kod błędu.

Aby rozwiązać problem, zacznij od zlokalizowania czujnika. Ten element znajduje się w pobliżu pompy obiegowej. Następnie sprawdź, w jakim jest stanie. Postaraj się go wyczyścić z zanieczyszczeń i przetestuj jak działa. Jeśli nadal jest niesprawny, wymień go na nowy.

Uszkodzony elektrozawór

Elektrozawór to jeden z ważniejszych komponentów we wnętrzu zmywarki. Składa się z dwóch węży, a jego zadaniem jest doprowadzanie wody do urządzenia. Elektrozawór pracuje na zasadzie impulsu elektrycznego, czyli otwiera się w czasie pobierania wody i zamyka. Ponadto chroni przed zalaniem. W chwili, gdy wewnętrzny wąż pęknie, woda przepływa do zewnętrznego węża, co powoduje załączenie zamku zapadkowego i odcięcie wody.

Jeśli elektrozawór jest uszkodzony, zmywarka nie pobiera soli. Ponadto w czasie pracy wydaje dziwne odgłosy. Jeśli tak się dzieje w przypadku Twojego sprzętu, możesz podejrzewać problem z elektrozaworem.

Aby jednak potwierdzić tę diagnozę, musisz ocenić stan elektrozaworu. Zacznij więc od jego zlokalizowania – ten element znajduje się na końcu węża zasilającego. W kolejnym kroku odłącz zmywarkę od zasilania i wyjmij elektrozawór. Ostrożnie odłącz go od węża i rur. Następnie podłącz go do prądu. Jeśli nie słyszysz dźwięku, elektrozawór uległ awarii. Zanim jednak to ocenisz, pamiętaj, aby go dokładnie wyczyścić. W tym celu zastosuj specjalny detergent przeznaczony do usuwania kamienia. Jeśli to nie przyniesie efektu, wymień elektrozawór na nowy.

Pamiętaj też, że problem z elektrozaworem to nie tylko brak dozowania soli i zacieki na naczyniach. To również awaria, w której zmywarka nie pobiera wody.

Niedrożne kanały

Niedrożne kanały to kolejny możliwy powód awarii w zmywarce. Przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie.

Po pierwsze do usterki dochodzi wtedy, gdy zmywarka przez dłuższy czas nie jest używana. Sól, która przepływa przez kanały, osadza się w postaci bryłek. W szczególności dotyczy to miejsc, w których jej stężenie jest dość wysokie. To prowadzi do zmniejszenia drożności kanału, a następnie jego zatkania. W efekcie zmywarka nie pobiera soli z pojemnika.

Ponadto do zatkania kanałów dochodzi wtedy, gdy zmywarka nie grzeje wody.

W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w sprężynę hydrauliczną do udrożnienia kanałów. Możesz też kupić przeznaczony do tego preparat. Najprostszym sposobem jest przygotowanie domowego roztworu. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przygotuj ocet lub sodę. To niezastąpione produkty, które ułatwią Ci czyszczenie sprzętów AGD. Zmieszaj jeden z nich z wodą i postaraj się dokładnie wyczyścić węże. Mieszanka powinna ostatecznie rozwiązać problem, dzięki czemu Twoja zmywarka nie wypadnie z użycia.

Nieprawidłowo ustawiona twardość wody

Twardość wody w zmywarce

W niektórych zmywarkach istnieje możliwość ustawienia ilości soli do pobrania. Zwykle służy do tego pokrętło. Wystarczy przekręcić je o jeden lub dwa stopnie.

O tym, jak duża dawka soli powinna być dozowana, decyduje twardość wody. Pojęcie to oznacza, ile magnezu, wapnia i innych składników mineralnych występuje w wodzie.

Im bardziej twarda woda, tym więcej zawiera wspomnianych minerałów. A to oznacza konieczność dozowania większych dawek soli.

Jeżeli zmywarka pobiera jej zbyt mało, to przyczyną jest nieprawidłowo ustawiona twardość wody.

Aby rozwiązać ten problem, zajrzyj do instrukcji obsługi zmywarki. Tam znajdziesz wytyczne, jak ustawić poziom twardości wody. Pamiętaj, że w każdym modelu wygląda to inaczej. Ponadto do oznaczeń wody stosowane są różne skale.

Poniżej podajemy dwa przykłady ustawienia twardości wody dla modeli Bosch i Whirlpool.

Jeśli masz zmywarkę marki Bosch, przytrzymaj przycisk z ikoną kieliszka i wciśnij przycisk start. Pojawi się oznaczenie H. Z pomocą przycisku H1 ustaw wybrany poziom twardości wody i potwierdź przyciskiem Start.

Równie łatwo ustawisz twardą wodę w zmywarce Whirlpool. Zacznij od załączenia urządzenia. Następnie przytrzymaj przycisk P około 15 sekund i puść. Z pomocą przycisku wybierz odpowiedni poziom twardości wody. Na końcu przytrzymaj przycisk P, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy i wyłącz.

Jak widzisz, proces ten nie jest skomplikowany. Pamiętaj jednak, że Twoja zmywarka może mieć zupełnie inną (choć nadal prostą!) kombinację.

Po wykonaniu zadania wsyp sól do dozownika. Jeśli mimo tego sól nadal w nim pozostanie (bo zmywarka jej nie pobierze), powtórz czynność i ustaw odpowiednią twardość wody.

Jak twarda woda wpływa na żywotność zmywarki?

Twarda woda płynąc przez zmywarkę, zostawia osad z kamienia. Co oczywiste, im twardsza woda, tym osadu we wnętrzu zmywarki więcej. W efekcie zmywarka gorzej pracuje, a na naczyniach pojawia się mnóstwo smug i zacieków.

Aby tego uniknąć, konieczne jest zmiękczanie wody.

Jak oznaczyć twardą wodę?

Twarda woda to powszechny problem. Najprościej zdiagnozować go podczas mycia, gdy mydło lub szampon słabo się pienią.

O twardości wody informuje też obecność kamienia na popularnych domowych sprzętach. Dotyczy to między innymi czajnika i pralki.

Na szczęście problem ten da się łatwo rozwiązać.

Na początek warto oznaczyć poziom twardości wody w kranie. Co ciekawe, możesz to zrobić samodzielnie. Najprościej użyć do pomiaru specjalnych pasków testowych. Wystarczy włożyć tester do wody na 2 sekundy, następnie wyjąć go i odczekać. Po minucie pojawi się wynik informujący o tym, jaka jest twardość wody.

Możesz również skontaktować się z lokalnym dostawą wody. Zwykle są to wodociągi miejskie. Trzecią opcją jest wyszukanie w internecie wyników badań twardości wody dla wybranego regionu. Dzięki tej wiedzy możesz prawidłowo ustawić twardość wody w zmywarce.

Brak soli w zmywarce – konsekwencje

Zwykle na efekty braku soli nie trzeba długo czekać. Niektóre są widoczne już po kilku cyklach zmywania, inne po dłuższym czasie użytkowania zmywarek. Z pewnością brak soli jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników. Jakie są tego konsekwencje? W jaki sposób pracuje pozbawiona soli zmywarka?

Przede wszystkim naczynia po wyjęciu ze zmywarki wymagają… powtórnego zmywania. Widać na nich różne ślady i resztki jedzenia. Cechą charakterystyczną jest nieestetyczny biały osad, który zostawia woda. Jest on zaschnięty i trudno go wyczyścić z naczyń. W szczególności dotyczy to szklanek, kieliszków czy sztućców, które po zmywaniu stają się matowe. A to efekt daleki od oczekiwań.

Ponadto brak soli wpływa na to, jak zmywarka pracuje. A pracuje zdecydowanie gorzej! Wiąże się to z szybszym zużyciem podzespołów. Spryskiwacze i ramiona podobnie jak zmywane naczynia, pokrywa biały osad z kamienia. Ponadto problemem staje się zapchany płaszcz wodny. A taka awaria dość często skutkuje tym, że zmywarka nie pobiera wody. To z kolei na dłuższy czas może wyłączyć ją z użytku i utrudnić funkcjonowanie domownikom.

Uszkodzeniu ulegają również filtry w zmywarkach. Jeśli są mocno zapchane, to ich wyczyszczenie staje się niemożliwe. Wtedy należy wymienić filtr na nowy, a to wiąże się ze sporym wydatkiem. W niektórych przypadkach koszt nowego filtra to połowa tego, ile kosztuje nowa zmywarka! Dlatego lepiej zapobiegać, niż… kupować. Zwłaszcza że zapchany filtr odpowiada również za to, że zmywarka nie odprowadza wody.

Co jeszcze dzieje się we wnętrzu zmywarki, gdy nie stosujemy soli? Uszkodzeniu ulega uszczelka. Ta z pozoru błaha usterka może skutkować poważnymi konsekwencjami. Najgroźniejszą z nich jest wyciek wody z wnętrza zmywarki, a to stwarza ryzyko zalania kuchni. I nawet jeśli do tego nie dojdzie, niesprawna uszczelka może spowodować uszkodzenie innych podzespołów. A to niestety często wiąże się z kosztownymi naprawami.

Zmywarka nie pobiera soli – podsumowanie

Regularne dosypywanie soli do zmywarki wpływa na jej żywotność. Sól regeneruje żywicę jonowymienną, która odpowiada za proces zmiękczania wody. A to wpływa nie tylko na zmywarkę, ale też na zmywane naczynia.

Niestety, czasami dochodzi do awarii i zmywarka przestaje pobierać sól z dozownika. Zwykle wymienia się cztery przyczyny usterki:

  • wadliwy czujnik twardości wody
  • uszkodzony elektrozawór
  • niedrożne kanały
  • złe ustawienie twardości wody

W trzech pierwszych przypadkach rozwiązaniem jest ocena niesprawnej części i naprawa. Jeśli to nie przyniesie skutku, należy wymienić wadliwy komponent na nowy. Dotyczy to czujnika twardości wody i elektrozaworu. Niedrożne kanały trzeba wyczyścić.

Nieco inaczej należy postąpić, gdy zdiagnozujemy niewłaściwie ustawioną twardość wody.

W twardej wodzie znajdują się duże ilości magnezu, wapnia i innych składników mineralnych. Jeśli zmywarka nie zużywa soli, to częstą przyczyną jest nieprawidłowe ustawienie twardości wody. Aby je zmienić, najlepiej zerknąć do swojej instrukcji obsługi. Proces ten nie jest skomplikowany i nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Dzięki temu zmywarka szybko wróci do prawidłowego działania.

Brak soli wpływa na pracę urządzenia i wygląd naczyń. Przede wszystkim na podzespołach odkłada się osad. Kamień z wody zbiera się na ramionach, spryskiwaczach i filtrach, co wpływa na wydajność zmywania. Ponadto zapycha się płaszcz wodny, a w konsekwencji zmywarka nie pobiera wody.

Brak soli widać również na naczyniach. Talerze i sztućce po wyjściu są pełne zacieków i niedomyte. W szczególności dotyczy to szklanej zastawy, na której woda zostawia brzydki osad. Naczynia nie nadają się do użycia, wymagają raczej powtórnego zmywania, a zmywarka staje się bezużyteczna.

Twarda woda, przypalone resztki i silne detergenty, Twoja zmywarka pracuje pełną parą! Jeśli więc kolejna naprawa nie przyniosła skutku, pora na nowy model! Zanim jednak kupisz zmywarkę, sprawdź nasz ranking zmywarek. Znajdziesz w nim sprzęty od takich producentów jak Amica, Beko, Bosch czy Samsung.

A jeśli kupujesz zmywarkę pierwszy raz, zobacz wymiary zmywarek. Dzięki temu z łatwością znajdziesz idealny sprzęt do swojej kuchni.

Nie zapomnij również sprawdzić, jak zrobić reset zmywarki. Być może to, co wygląda na poważną awarię, wcale nie wymaga naprawy! Dzięki temu Twoja zmywarka z łatwością umyje nawet stertę brudnych i przypalonych naczyń!