Odkurzacz pionowy czy robot sprzątający
Poszukujesz nowego sprzętu sprzątającego i zastanawiasz się, w co zainwestować? Czy lepszy będzie robot sprzątający czy odkurzacz pionowy? Sprawa nie jest taka do końca oczywista, jak mogłoby się wydawać. Czy robot sprzątający faktycznie zrobi wszystko samodzielnie? Czy odkurzacz pionowy poradzi sobie z każdym zanieczyszczeniem? I czy w ogóle odkurzacze bezprzewodowe mają sens? Dziś postanowiliśmy pochylić się głębiej nad tą kwestią i rozwiać wszelkie wątpliwości!
Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – nie tak łatwe pytanie!
Odkurzacz automatyczny, zwany także robotem sprzątającym, oraz odkurzacz pionowy to dwa zupełnie inne typy sprzętów. Co prawda łączy je jedna, podstawowa funkcja, jaką jest dbanie o czystość w naszych mieszkaniach. Obydwa te urządzenia różnią się jednak wyglądem, konstrukcją, sposobem oraz zakresem działania. Pytanie o to, który jest lepszy może być nie tylko trudne, ale nawet nie do końca właściwe. Dlaczego? Dziś wszystko Wam wyjaśnimy, ale najpierw rozpoczniemy od omówienia specyfiki obydwu sprzętów.
Odkurzacz bezprzewodowy pionowy
Odkurzacz pionowy zazwyczaj jest uznawany za doskonałą alternatywę tradycyjnego odkurzacza ciągniętego po ziemi na kablu. Z uwagi na swoją konstrukcję jest mniejszy, lżejszy i bardziej poręczny. Z kolei samo sprzątanie z jego pomocą bywa bardzo wygodne. Nie trzeba się schylać (nawet do odkurzania trudno dostępnych miejsc), a sam odkurzacz wyposażony jest często w dodatkowe końcówki i gadżety, które usprawniają jego pracę oraz zwiększają jej zakres. Nietrudno znaleźć modele pionowe wyposażone w podświetlenie LED, końcówkę mopującą, filtr cyklonowy czy specjalne końcówki do tapicerek i dywanów.
Cechą charakterystyczną odkurzacza pionowego jest bezworkowy zbiornik na zanieczyszczenia. Po jego zapełnieniu należ go odpiąć i opróżnić, aby móc kontynuować sprzątanie. Pojemność zbiornika zależy od modelu – może wynosić od kilkuset mililitrów do prawie dwóch litrów. Oczywiście, wielkość zbiornika będzie wpływała na ergonomię i wagę sprzętu.
Jeśli chodzi o siłę ssania to bywa ona różna. Niektórzy uważają, że pionowe modele nigdy nie będą tak mocne jak tradycyjny odkurzacz. Owszem, tanie pionowe odkurzacze mogą w pewnych sytuacjach „nie domagać”. Jednakże w przypadku droższych modeli może zaskoczyć nawet sceptyków.
Odkurzacz pionowy a odkurzacz ręczny
Prawie każdy model pionowy może zostać przekształcony w odkurzacz ręczny. Po odpięciu rury od korpusu odkurzacza otrzymujemy kompaktowy model, który pozwala na czyszczenie powierzchni takich jak meble czy kuchenne blaty. Bezprzewodowe odkurzacze ręczne nadają się też doskonale do sprzątania samochodu. Renomowane modele odkurzaczy pionowych posiadają dodatkowe akcesoria, które zwiększają zakres ich możliwości także w trybie ręcznym. Warto wybrać model z bogatym wyposażeniem!
Odkurzacze pionowe – zakres działania
Odkurzacz pionowy posiada bardzo szeroki zakres działania. Nie tylko pozwala na komfortowe sprzątanie (w wygodnej pozycji), ale umożliwia także czyszczenie różnych powierzchni. Zwłaszcza, jeśli w zestawie mamy wiele akcesoriów. Co z pewnością szybko i skutecznie wyczyścimy z pomocą dobrego odkurzacza pionowego?
- Wszelkiego rodzaju podłogi twarde
- Dywany z krótkim i średnim włosiem
- Tapicerkę meblową, kanapy, fotele, materace
- Schody
- Wnętrze samochodu
- Z łatwością pozbędziemy się pajęczyn pod sufitem
- Jeśli posiadamy dobry odkurzacz ręczny – wyczyścimy nawet półki i kuchenne blaty
- Ponadto odkurzacze pionowe z funkcją mycia pozwolą na jednoczesne odkurzanie i mycie podłóg na mokro
Pośród zalet odkurzaczy pionowych można wymienić jeszcze możliwość łatwego sprzątania trudno dostępnych miejsc. Z jego pomocą odkurzymy nie tylko podłogi, progi wzdłuż ścian, ale także powierzchnie pod meblami – zwłaszcza, jeśli wybierzemy sprzęt o niskim profilu i rurze typu flex (jak np. w modelach Tefal X-Force Flex).
Zobacz wybrane testy odkurzaczy pionowych:
Odkurzacz pionowy – wady
Jakie są wady odkurzaczy pionowych? Przede wszystkim, mogą one nie poradzić sobie z odkurzaniem grubych dywanów. Większość modeli odkurzaczy pionowych wyposażonych jest w mocne turboszczotki. I choć doskonale wymiatają one wszelkie zanieczyszczenia (kurz, piach, sierść czy włosy) z podłóg i krótkich dywanów, to ich stosowanie na dywanach z długim włosiem nie jest możliwe. Włosie po prostu by się w nie wkręciło. Tutaj odkurzacze pionowe poniekąd przegrywają z odkurzaczami tradycyjnymi. Niemniej jednak, jak wykazały nasze testy, istnieją modele odkurzaczy stojących, które radzą sobie także z problematycznymi powierzchniami i grubymi dywanami (np. Jimmy JV85 PRO).
Tak jak wspomnieliśmy, odkurzacze automatyczne posiadają wbudowany zbiornik na zanieczyszczenia. Trzeba go regularnie opróżniać. Może zajść konieczność, że trzeba będzie to robić kilka razy podczas sprzątania całego domu.
Odkurzacze automatyczne zazwyczaj są modelami bezprzewodowymi, zasilanymi akumulatorowo. Ma to oczywiście swoje olbrzymie plusy i zwiększa swobodę manewrowania odkurzaczem (zwłaszcza, jeśli wykorzystujemy go jako odkurzacz ręczny). Niesie też ze sobą pewne ograniczenia: urządzenie może po prostu rozładować się w trakcie odkurzania i będziemy musieli poczekać aż bateria znów się naładuje.
Jeśli boisz się, że czas pracy na jednym ładowaniu mógłby się okazać za krótki, a jednocześnie przekonuje Cię konstrukcja odkurzaczy pionowych to możesz poszukać modeli zasilanych sieciowo. Takie modele potrafią być również bardzo funkcjonalne, lżejsze oraz tańsze od ich akumulatorowych odpowiedników. Sprawdź koniecznie ranking najlepszych odkurzaczy pionowych przewodowych!
Chcesz kupić odkurzacz pionowy i chcesz mieć pewność, że wybierzesz najlepszy sprzęt? W takim razie koniecznie skorzystaj z naszych rankingów:
- Ranking odkurzaczy pionowych
- Odkurzacze pionowe z funkcją mycia
- Ranking odkurzaczy ręcznych
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Odkurzacz automatyczny – czym jest?
Robot automatyczny, czy też inaczej robot sprzątający to urządzenie, które ma za zadanie zadbać o czystość w naszym domu. Jak sama nazwa wskazuje, roboty automatyczne mają pracować samodzielnie, bez angażowania człowieka w cały proceder. Robot sam wyjeżdża ze stacji dokującej, sprząta, a po zakończeniu pracy następuje automatyczny powrót. I właśnie to jest głównym powodem, dla którego urządzenia te cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W końcu kto nie chciałby, aby ktoś lub coś wykonywało za nas „brudną robotę” i zamiast nas sprzątało podłogi?
Jak to jednak jest z tą samodzielnością? Czy robot sprzątający faktycznie nie wymaga od nas żadnego zaangażowania? Tutaj znów – wiele zależy od wybranego modelu. Zaawansowany technologicznie sprzęt potrafi faktycznie zaskoczyć dużą samodzielnością, angażując człowieka w minimalnym stopniu. Tutaj warto zwrócić uwagę na modele posiadające dedykowaną aplikację mobilną. Aplikacja pozwala programować i kontrolować pracę urządzenia. I to nawet, gdy nie ma nas w domu. Nie da się ukryć – jest to spora wygoda.
Zalety robotów sprzątających
Główną zaletą robota automatycznego jest jego samodzielność. Taki odkurzacz nie wymaga od człowieka pełnego zaangażowania w sprzątanie – należ jedynie urządzenie nadzorować. Pośród innych zalet robota sprzątającego można wymienić stosunkowo niewielki hałas, dużą wydajność na baterii oraz niewielkie wymiary. Odkurzacz samojezdny łatwo przechowywać nawet w kawalerce. Ponadto, jeśli robot jest wystarczająco niski to z łatwością zmieści się pod meblami, sprzątając pod meblami takie przestrzenie jak podłogi pod fotelami czy nawet pod łóżkiem.
Kwestią, która budzi obawy niektórych konsumentów to moc ssąca robota sprzątającego. Tutaj znów wiele zależy od tego, w jakiej klasy sprzęt postanowimy zainwestować. Najlepsze modele posiadają nie tylko dużą moc ssącą, ale także różne tryby pracy. Dobry robot sam potrafi rozpoznać powierzchnię, na której się znajduje i dostosować do niej swoje mechanizmy.
Niektórzy obawiają się, że w przypadku umieszczenia urządzenia na piętrze istnieje ryzyko upadku sprzętu ze schodów. Cóż – o tanie modele faktycznie można się obawiać. Niemniej jednak nowoczesny robot sprzątający z pomocą odpowiednich czujników rozpoznaje uskok i wycofuje się we właściwym momencie. Dobry odkurzacz samojezdny naprawdę potrafi wiele!
Zobacz wybrane testy robotów sprzątających:
Wady robotów sprzątających
Roboty sprzątające, choć bez wątpienia stanowią rewolucję w dbaniu o czystość w naszych domach, mają swoje wady. Przede wszystkim, są w stanie wyczyścić tylko podłogi. Renomowane modele potrafią bardzo dobrze wymieść kurz z pomieszczeń, nawet wzdłuż ścian czy też w imponujący sposób oczyścić nasze dywany. Ba! Nie są już rzadkością roboty sprzątające wyposażone w funkcję mopowania.
Wadą robotów jest także ograniczona pojemność zbiornika na kurz oraz pojemność akumulatora. Opróżnianie pojemnika jest już zadaniem człowieka. Wyjątek stanowią tu jedynie modele iRobot Roomba, które wyposażone są w specjalną „clean base”. Jest to rodzaj stacji ładującej wyposażonej w funkcję czyszczenia. Robot sprzątający Roomba, po zapełnieniu zbiornika uruchomi automatyczny powrót do stacji w celu oczyszczenia. Potem kontynuuje pracę od tego samego miejsca, w którym skończył. Jak wykazał nasz TEST – mechanizm ten rzeczywiście działa i jest to na pewno spory krok w technologicznym rozwoju tych urządzeń.
Jak już wspomnieliśmy, roboty sprzątające ograniczone są także przez czas pracy. Co prawda, dobry robot automatyczny potrafi mieć długi czas pracy na jednym ładowaniu, niemniej jednak może się zdarzyć, że baterii zabraknie. A niestety jest to sprzęt, którego nie możemy podpiąć do zasilania sieciowego. Musimy poczekać, aż odkurzacz ponownie się naładuje.
Innym minusem korzystania z robotów sprzątających jest konieczność usunięcia z podłogi przeszkód, które mogłyby utrudnić jego pracę. Mowa tu o niezabezpieczonych kablach, sznurkach czy dziecięcych zabawkach. Co prawda zaawansowane modele (np. iRobot Roomba) posiadają rozbudowane czujniki, niemniej jednak zawsze lepiej uważać.
Robot sprzątający – właściwości jezdne
Odkurzacz automatyczny porusza się sam po naszych podłogach. A te nie zawsze są równe: mamy w końcu w mieszkaniach listwy, progi, podłogi twarde oraz dywany. Jak roboty sobie z nimi radzą? Testowane przez nas modele sprawdzały się całkiem dobrze: potrafiły przejechać przez progi, a nawet poruszały się po „kłopotliwych” dywanach z długim włosiem
Dobry robot bez problemu odkurzy (a nawet umyje – jeśli posiada funkcję mopowania) wszelkiego rodzaju podłogi twarde, sprawdzi się także na niższych dywanach. Te lepsze modele wyczyszczą nawet dywany grubsze. Ponownie należy jednak uważać na dywany z bardzo długim włosiem – to może się wkręcić w turboszczotkę robota.
Jakiego robota kupić?
Roboty sprzątające to sprzęt, który bez wątpienia Cię do siebie przekonał? Nie wątpimy, że taki odkurzacz może zmienić komfort Twojego życia na plus! Jeśli planujesz zakup robota sprzątającego to zachęcamy do zapoznania się z naszymi rankingami:
- Ranking robotów sprzątających
- Najlepsze tanie roboty sprzątające do 1000 zł
- Najlepsze roboty mopujące
Odkurzacze bezprzewodowe a czas pracy
Zarówno odkurzacz samojezdny, jak i odkurzacz pionowy to najczęściej urządzenia bezprzewodowe. Bez względu na to, na który tym sprzętu się zdecydujesz, zalecamy aby zawsze sprawdzić czas ładowania akumulatora. Ten może wynosić od dwóch do nawet czterech godzin! Nie bez znaczenia jest także samo napięcie akumulatora – będzie ono decydowało o tempie ładowania oraz żywotności sprzętu. Czas pracy odkurzacza również może być różny – zarówno dobry odkurzacz pionowy, jak i dobry robot może pracować ponad 1,5 – 2 godziny. A to wystarczająco dużo czasu, aby wyczyścić podłogi nawet w dużym domu! Takimi rekordzistami są chociażby modele pionowe Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01 oraz Tefal X-Force Flex 15.60 (w trybie eko) lub modele samojezdne Tefal X-Plorer Serie 95, iRobot Roomba i7+ czy też budżetowy Moneual MBOT 500!
Jeśli po raz pierwszy planujesz kupić odkurzacz bezprzewodowy i chcesz wiedzieć więcej na temat baterii to zachęcamy do lektury naszych poradników:
- Ile wytrzymuje akumulator w odkurzaczu?
- Ładowanie odkurzacze akumulatorowego
Odkurzacz pionowy czy robot?
Jak już wiecie, zarówno odkurzacze pionowe, jak i roboty sprzątające mają swoje zalety i wady. Odkurzacze pionowe wygrywają pod kątem zakresu pracy, roboty dominują pod względem wygody. Co ważne, obydwa typy sprzętów są przyjazne alergikom, o ile wyposażono je w dobrej jakości filtr (np. filtr HEPA lub EPA).
Według nas, jeśli chcesz mieć w domu tylko jeden rodzaj dobrego odkurzacza, to powinieneś zdecydowanie postawić na odkurzacz pionowy. Pozwoli Ci on na wysprzątanie praktycznie każdej powierzchni w dość komfortowy sposób.
Jeśli z kolei decydujesz się na zakup robota sprzątającego to uważamy, że powinieneś mieć w domu jeszcze jeden, bardziej „standardowy odkurzacz”. Robot automatyczny to genialny pomocnik i strażnik domowego porządku, jednak ma on ograniczone działanie. Posiadanie odkurzacza samojezdnego pozwala zaoszczędzić czas i energię, jednakże zauważymy, że raz na jakiś czas będzie konieczne odkurzanie z pomocą standardowego sprzętu.
Najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie to kupić zarówno odkurzacz pionowy, jak i automatyczny. Jeśli ogranicza Cię jednak budżet, to zalecamy, aby postawić na dobrego robota sprzątającego oraz bardziej budżetowy model odkurzacza tradycyjnego lub pionowego zasilanego sieciowo – będzie on tańszy od akumulatorowego odpowiednika, a wciąż pozwoli w skuteczny i komfortowy sposób zapewnić czystość w Twoim domu!