Zaznacz stronę

Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń. Przyczyny i rozwiązania problemu

Nawet najlepszy sprzęt AGD bywa awaryjny. Dotyczy to również zmywarki, bez której trudno wyobrazić sobie sprzątanie w kuchni. Jedną z takich usterek jest niedokładne suszenie. Co zrobić, gdy zmywarka nie suszy naczyń?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zdiagnozowanie problemu. Wśród przyczyn wymienić można uszkodzenie elektrozaworu, wybór nieodpowiedniego programu czy zatkanie odpływu. Na szczęście, większość awarii da się naprawić samodzielnie. Poradnik wyjaśnia, jak uporać się z tym problemem w zależności od przyczyny.

Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń

Uszkodzony system grzewczy

Uszkodzenie systemu grzewczego to jedna z poważniejszych usterek, która skutkuje niezadowalającymi efektami suszenia. Możesz ją podejrzewać, gdy zmywarka nie chce się włączyć lub gdy zmywarka nie grzeje wody. W takiej sytuacji możesz zlecić naprawę fachowcom lub wykonać ją samodzielnie. Zazwyczaj wymiana grzałki definitywnie rozwiązuje problem.

Uszkodzenie elektrozaworu

Mokre naczynia po wyjęciu ze zmywarki to też efekt awarii elektrozaworu. Zmywarka nie suszy naczyń, gdy dojdzie do uszkodzenia tego komponentu. Możesz mieć co do tego pewność, jeśli dodatkowo zmywarka nie pobiera wody. Elektrozawór odpowiada bowiem za pobór wody w urządzeniu.

W przypadku uszkodzenia elektrozaworu konieczna jest jego wymiana. Jeśli zdecydujesz się ją wykonać samodzielnie, zacznij od odłączenia sprzętu od zasilania. W ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo pracy.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Nieodpowiedni program zmywania

Jeśli nadal zmywarka nie suszy naczyń, rozważ zmianę programu zmywania. Być może ten, który wybrałeś wcześniej, nie jest wystarczająco wydajny. Wybrany program może też nie mieć fazy suszenia. Na szczęście rozwiązanie problemu nie jest skomplikowane. Zwykle w takiej sytuacji wystarczy zrobić reset zmywarki.

Aby uniknąć problemu w przyszłości, warto pamiętać, że program zmywania musi być dostosowany do ilości naczyń. Ułatwieniem stosowanym w wielu modelach jest suszenie ekstra. Funkcja poprawia skuteczność suszenia, czego dowodem są suche talerze, sztućce i kubki. Pamiętaj jednak, że wydłużenie czasu trwania cyklu powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej.

Zastosowanie detergentu do mycia ręcznego

Kiedy jeszcze suszarka nie suszy naczyń? Gdy wcześniej, podczas mycia ręcznego zastosujemy detergent. Takie działanie skutkuje nadmiernym wytwarzaniem piany i pogorszeniem suszenia. Z tego powodu nie należy myć naczyń detergentem przed włożeniem ich do zmywarki.

Przeładowana zmywarka

Czasami sprzęt słabo suszy naczynia, a powodem jest przeładowanie urządzenia. Ciepłe powietrze nie ma miejsca, aby swobodnie krążyć wśród naczyń. Wtedy zwykle też zmywarka nie domywa naczyń, co jednoznacznie wskazuje na błąd użytkownika.

Jeśli taka sytuacja ma u Ciebie miejsce, odczekaj z opróżnieniem sprzętu po skończeniu cyklu. Postaraj się umożliwić odparowanie nadmiaru wody i dopiero wtedy wyjmij naczynia. Aby uniknąć tego typu błędu w przyszłości, zapoznaj się z instrukcją obsługi. To ułatwi Ci kolejne zapełnianie zmywarki.

Brak płynu nabłyszczającego

Płyn nabłyszczający zapewnia lepsze efekty suszenia. Niewystarczająca ilość płynu nabłyszczającego (lub jego brak) to częsty błąd użytkowników zmywarek. Takie niedopatrzenie przyczynia się do niedosuszania naczyń i powoduje biały osad na naczyniach. Dlatego, aby uniknąć problemu, kontroluj czy ilość środka jest odpowiednia i staraj się regularnie używać nabłyszczacza.

Informacje o tym, jak powinno wyglądać dozowanie płynu nabłyszczającego, znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj również, że użycie dużej ilości płynu nabłyszczającego skutkuje niebieskim nalotem na naczyniach.

Nieodpowiedni środek czyszczący

Jeśli suszarka jest nowa, a mimo tego słabo suszy naczynia, weź pod lupę zastosowany detergent.

Nie każdy detergent nadaje się do wszystkich zmywarek. Wielu producentów zaleca używanie konkretnych środków czyszczących. Jeśli nie wiesz jakich, sięgnij po instrukcję obsługi urządzenia.

Pamiętaj też, że na efekt suszenia wpływa niska jakość płynu nabłyszczającego. Dlatego, jeśli Twoja zmywarka nie suszy naczyń jak należy, rozważ zmianę płynu.

Zatkanie odpływu

Zatkany odpływ może powodować szereg awarii. To może być zarówno cieknąca zmywarka, jak i niewysuszone naczynia.

Na szczęście odetkanie odpływu nie jest skomplikowane. W każdej chwili możesz je wykonać samodzielnie. Wystarczy mocny środek czyszczący i detergent do udrażniania rur. Najważniejsze jest jednak regularne usuwanie zanieczyszczeń. Jeśli to zaniedbasz, prawdopodobnie czeka Cię pogorszenie efektów suszenia.