Zaznacz stronę

Ładowanie odkurzacza bezprzewodowego, jak dbać o akumulator w odkurzaczu

Odkurzacz bezprzewodowy to ogromne udogodnienie, ułatwiające cały proces sprzątania. Brak przewodu umożliwia robotom sprzątającym samodzielną pracę, a odkurzacze pionowe oferują pełną swobodę ruchów. Łatwiej dotrzeć z odkurzaczem do trudno dostępnych miejsc czy też wyczyścić tapicerkę w samochodzie. I to wszystko bez męczącego szukania dostępności gniazdka elektrycznego! Jedyne, co martwi użytkowników odkurzaczy bezprzewodowych to żywotność baterii. Okazuje się jednak, że dzięki poprawnemu ładowaniu można znacząco przedłużyć żywotność akumulatora.

Ładowanie odkurzacza bezprzewodowego

Ładowanie odkurzacza akumulatorowego

Jeśli masz już za sobą lekturę naszego artykułu „Ile wytrzymuje akumulator w odkurzaczu” to wiesz już jak długo niektóre urządzenia potrafią działać na jednym ładowaniu oraz co ile lat może zajść konieczność wymiany akumulatora. Dziś podpowiemy jak ładować akumulator, aby w pełni wykorzystać posiadany przez niego potencjał. Bateria ma swoją żywotność, ale wystarczy właściwie ją ładować, aby cieszyć się jej mocą dłuższy czas.

Sama pojemność baterii zależy od konkretnego modelu oraz jej konstrukcji. Obecnie najczęściej stosowane są baterie litowo-jonowe (li-ion). Ich zaletą jest zadowalająca pojemność, wytrzymałość oraz to, że są bezpieczne i praktycznie bezobsługowe. Akumulatory litowo-jonowe nie wykazują także negatywnego „efektu pamięci”, który mógłby ograniczyć ich pojemność.

Odkurzacz akumulatorowy – rodzaje ładowarki

W odkurzaczu bezprzewodowym możemy mieć do czynienia z dwoma typami ładowarki. Nowoczesny odkurzacz bezprzewodowy (zarówno odkurzacz pionowy jak i robot sprzątający) posiadają wbudowaną ładowarkę albo w swoim korpusie, albo w stacji dokującej. Wystarczy wówczas podpiąć stację do prądu i umieścić w niej odkurzacz.

Jeśli posiadasz starszy model odkurzacza, to może być on wyposażony w dodatkową ładowarkę do baterii. Wówczas, aby naładować urządzenie, należy wypiąć baterię ze sprzętu i umieścić w ładowarce. Po naładowaniu trzeba z kolei z powrotem wpiąć ją do odkurzacza. To nieco gorszy rodzaj obsługi, w którym użytkownik musi wykonywać dodatkową pracę, aby naładować sprzęt.

Pierwsze ładowanie odkurzacza bezprzewodowego

Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe nie wymagają specjalnych zabiegów, jeśli chodzi o pierwsze ładowanie. Potrzebne Ci jedynie gniazdko, w którym jest napięcie. Po podpięciu stacji dokującej możesz przejść do podłączenia samego odkurzacza. Cały zabieg praktycznie nie wymaga większej filozofii i nie należy się go obawiać.

Jak długo ładować odkurzacz bezprzewodowy

Wiele osób zastanawia się, jak długo ładuje się odkurzacz bezprzewodowy. Czas ładowania, podobnie jak i czas pracy sprzętu zależą od konkretnego modelu. W przypadku urządzeń o sporym akumulatorze, wytrzymałość będzie większa, ale sam czas ładowania może się również okazać dłuższy.

Jak wykazały nasze testy, przeciętny czas potrzebny na naładowanie odkurzacza bezprzewodowego wynosi od 3 do 5 godzin. Dotyczy to zarówno modeli pionowych, jak i robotów sprzątających. Zazwyczaj czas określony przez producenta nie mija się z prawdą. Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu pionowy bezprzewodowy odkurzacz Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01 ładował się do pełna około 4-5 godzin. Podobnie było w przypadku modelu Bosch Unlimited 8 ProAnimal (w pełni naładowana bateria po ok 4,5 h) czy też odkurzacza JIMMY JV8 PRO (5 godzin). 4 godzin do naładowania potrzebuje także model Electrolux Ergorapido.

Nasze testy pozwoliły wyłonić lidera w szybkości ładowania sprzętu pośród modeli pionowych premium. Najszybciej ładują się odkurzacze bezprzewodowe Tefala. Zarówno model Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua, jak i Tefal X-Force Flex 15.60 potrzebują około 3 godzin do pełnego naładowania (przy czym drugi z modeli wykazuje dodatkowo naprawdę dużą wydajność baterii).

Co istotne, w przypadku nowoczesnych modeli (takich np. jak modele odkurzacz Philips) nie trzeba odłączać urządzenia od zasilania po pełnym naładowaniu baterii. Ładowanie w stacji dokującej może być kontynuowane praktycznie przez nieograniczony czas. I nie będzie to niosło ze sobą żadnych negatywnych skutków w postaci skrócenia żywotności baterii.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Ładowanie robotów sprzątających

Robot sprzątający (inaczej bezprzewodowy odkurzacz samojezdny) porusza się wyłącznie za pomocą energii z akumulatora. W końcu został stworzony po to, aby pracować w naszym domu samodzielnie.

Ładowarka robota sprzątającego zwana jest inaczej stacją dokującą. To w niej odkurzacz będzie „odpoczywał” jednocześnie napełniając baterię. Podobnie jak w przypadku nowoczesnych modeli pionowych, robot sprzątający może praktycznie cały czas przebywać w stacji dokującej, w której jest napięcie.

Akumulatory robotów sprzątających ładują się od 2 do 5 godzin. Oczywiście, nie zawsze trzeba czekać aż do pełnego naładowania, aby móc wykonać omowe porządki. Niemniej jednak banie o baterie może się okazać najbardziej efektywne.

Dość sprawnym czasem ładowania charakteryzują się modele iRobot Roomba. Zarówno Roomba i7+, jak i Roomba j7+ po rozładowaniu spędzały w stacji dokującej nie dłużej niż 180 min. Podobną wartość wykazywał nieco tańszy model, jakim jest Moneual MBOT 500. Pod kątem długości ładowania robotów odkurzających nieco gorzej wypadł Tefal (model Tefal X-Plorer Animal potrzebował około 4 godzin na naładowanie), aczkolwiek należy zaznaczyć, że czas jego pracy był również odpowiednio dłuższy.

Odkurzacz pionowy a efektywne sprzątanie

Tradycyjny odkurzacz wyposażony w kabel coraz częściej przegrywa w konkurencji z modelami bezprzewodowymi. Czy jednak sprzątanie z modelem akumulatorowym może być tak samo efektywne? Topowe modele potrafią doskonale zbierać kurz i brud, oferując moc ssania. Ich możliwości mogą zostać jedynie ograniczone przez baterię… i czas odkurzania.

Wiemy już, że odkurzacz należy ładować od 3 do 5 godzin? A jak długo dzięki temu można poświęcić na domowe porządki? Odkurzaniem również można właściwie zarządzać. Większość modeli topowych marek (m.in. Electrolux, Philips, Bosch, Tefal czy Samsung) posiada co najmniej kilka trybów pracy. Przeciętne domowe zabrudzenia zazwyczaj wyczyścić można z pomocą trybu ekonomicznego. Pozwala on na najdłuższą pracę. Tryb turbo pomaga w usunięciu bardziej uporczywych zabrudzeń (np. okłaczonej tapicerki samochodu), ale szybko zużywa baterię.

Modelami, które w naszych testach okazały się najbardziej efektywne są bezprzewodowy odkurzacz Philips Aqua Plus XC8349/01 (z testem modelu możesz zapoznać się TUTAJ) oraz Tefal X-Force Flex 15.60 (sprawdź TEST TUTAJ). Nieco gorzej, ale wciąż przyzwoicie wypadł budżetowy model Jimmy V85 PRO. Czas pracy każdego z tych odkurzaczy wystarczył do sprzątania dużego domu (o pow. około 200 m2).

Wyższa wydajność odkurzacza często wiąże się z jego wyższą ceną. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i wielkości naszego mieszkania lub domu.

Jeśli chcesz poznać więcej godnych polecenia modeli w różnych przedziałach cenowych to zachęcamy do zapoznania się z naszymi rankingami. Tworzyliśmy je z naszym zespołem ekspertów, biorąc pod uwagę takie aspekty jak cena, efektywność i czas pracy, skuteczność odkurzania i bezawaryjność sprzętu.

Robot sprzątający – odkurzanie

Sprzęt samojezdny działa w inny sposób niż odkurzacz bezprzewodowy pionowy. O ile w modelach pionowych sami mamy wpływ na tryb pracy, o tyle robot zarządza tym samodzielnie. Na tym polega jego idea.

Najlepsze modele na rynku wyposażone są w bardzo praktyczny energetycznie mechanizm. Dzięki specjalnym czujnikom sprzęt sam rozpoznaje, czy znajduje się na bardziej zabrudzonej powierzchni lub na dywanie i tylko wówczas zwiększa swoją moc. Pozwala to na skuteczne sprzątanie przy jednoczesnej oszczędności baterii.

Taką funkcję (Dirt Detect) posiadają chociażby roboty Roomba, z rozpoznawaniem zabrudzonej powierzchni dobrze radzi sobie także Tefal X-Plorer Animal. Jest on także tytanem pracy – działa samodzielnie nawet do 225 minut! Większość topowych modeli wyposażono także w mechanizm powrotu do pracy po naładowaniu. Jeśli robot się wyczerpie, sam powróci do stacji dokującej, a po uzupełnieniu braków baterii, będzie kontynuował pracę od miejsca, w którym ją przerwał.

Należy pamiętać, że czas ładowania baterii i czas pracy robotów sprzątających to nie jedyne ograniczenie. Sprzęty te posiadają także ograniczony pojemnościwo pojemnik na brud. Jeśli bateria będzie pełna, ale pojemnik zapełniony – dalsze sprzątanie może zostać przerwane. Najlepsze rozwiązanie tej kwestii oferują odkurzacze iRobot Roomba (modele Roomba i7+ oraz Roomba j7+) wyposażone w stację samoczyszczącą.

Chcesz poznać listę najbardziej wydajnych robotów odkurzających na rynku? Sprawdź co wykazały nasze badania:

Akumulator a nieobecność przez dłuższy czas

Aby przedłużyć żywotność akumulatora, należy odpowiednio o niego dbać w różnych sytuacjach. Jeśli odkurzacz jest używany regularnie to, zgodnie z informacją przekazaną powyżej, można go bez przerwy trzymać w stacji dokującej. Inaczej wygląda sytuacja, gdy planujemy dłuższą nieobecność (wynoszącą co najmniej miesiąc). Ja właściwie zatroszczyć się o akumulator w takim momencie?

Większość renomowanych producentów (m.in. Philips) zaleca, aby przed wyjazdem naładować akumulator w połowie. W przypadku nowoczesnych urządzeń śledzenie postępów ładowania nie powinno być trudne – wartości wyświetlają się na panelu sterowania). Dopiero wówczas można odłączyć sprzęt i schować go do szafy. Nie zaleca się przechowywania rozładowanego akumulatora, gdyż mogłoby to skutkować jego uszkodzeniem.

Każdy sprzęt, który otrzymaliśmy do testów, po wyciągnięciu z opakowania posiadał częściowo naładowaną baterię. Producenci sami stosują powyższą zasadę, co tylko potwierdza jej słuszność.

Na co jeszcze należy uważać?

Bez względu na to, czy planujesz zakup odkurzacza pionowego czy robota sprzątającego, zawsze uważnie przeczytaj instrukcję przed pierwszym skorzystaniem ze sprzętu. Większość urządzeń posiada bardzo zbliżone zasady działania, ale jeśli któryś konkretny model posiada dodatkowe „niuanse” to będzie to z pewnością wyszczególnione w instrukcji.

Szczególną ostrożność należy zachować, gdy korzystamy z odkurzacza wyposażonego w jednoczesną funkcję mopowania – czyszczenia na mokro. Lepiej zadbać, aby głowice mopujące zostały odłączone od odkurzacza, gdy ten znajduje się w stacji dokującej. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko zwarcia i uszkodzenia całego sprzętu.

Inną nadrzędną zasadą jest przechowywanie baterii w umiarkowanych warunkach. Wystawienie akumulatora na bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury może skutkować zaburzeniem jego pracy lub nawet trwałym uszkodzeniem!

Warto kupować sprawdzony sprzęt od zaufanych dostawców. I to nie tylko ze względu na pozytywne rekomendacje. Renomowani producenci posiadają sprawnie działający serwis oraz są zobowiązani zapewnić dostępność części zamiennych, w tym baterii. Czy warto „na zapas” kupić dodatkową baterię? Z pewnością tak, jeśli chcemy móc przedłużyć pracę naszego urządzenia pionowego. Taki zabieg zaleca chociażby Tefal. Wymiana baterii w modelach pionowych przebiega szybko i sprawnie, a może pozwolić nam na jednorazowo dwukrotnie dłuższą pracę.